شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

آزمایش یک واکنش های گرماگیر   شرح کار     چند قطره آب برروی یک تخته می ریزیم و ظرف حاوی دو محلولNH4SCN  و Ba(OH)2  که قبلا با هم مخلوط شده اند را بر روی آب قرار می دهیم که به علت گرماگیر بودن واکنش ؛واکنش گرمای لازم را از محیط یعنی آب می گیرد […]

جزوه ی کامل موازنه ی واکنش های شیمیایی کنکور دانلود رایگان جزوه  

سئوالات امتحانی طبقه بندی شده شیمی سوم از اینجا دانلود کنید .  

لینک دانلود ۹۳ ( جدید ) : سوالات نهایی شیمی ۳

تست های جمع بندی شیمی ۳    تست های جمع بندی شیمی ۳  کاری از گزینه ۲ رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید. این تست ها با پاسخ تشریحی هستند و میتواند واقعا بشما کمک کنند  تست های جمع بندی شیمی ۳  شامل تست های دو فصل اول شیمی ۳ هستتند.   دانلود تست های […]

درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش   درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش که توسط کانون فرهنگی آموزش قرار گرفته رو برای دانلود براتون گذاشتیم. درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش شامل تمامی نکات کنکوری این فصل به همراه تعدادی تست های تالیفی استاندارد و مناسبه.   دانلود درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش  

بایگانی برای مرداد, ۱۳۹۴

فاپل کامل شیمی ۴ چاپ ۹۴

بدون نظر

   برای دریافت فایل کامل کتاب شیمی پیش دانشگاهی اینجا کلیک کنید (چاپ ۹۴)

                                                                                                                                                            

 


نمونه سئوالات امتحانی درس شیمی

بدون نظر

نمونه سئوالات درس شیمی

نمونه سؤالات برگزیده شیمی ۲

نمونه سؤالات برگزیده شیمی ۳

نمونه سؤالات برگزیده شیمی ۱ پیش دانشگاهی


مواد شیمیایی ۲-۱-computermode

بدون نظر

مواد شیمیایی

2-1-computermode

جزوه آموزشی رسم سریع و ساده ساختار لویس

بدون نظر

جزوه آموزشی رسم سریع و ساده ساختار لویس

 رسم ساختار لوییس همیشه برای دانش آموزان رشته های تجربی و ریاضی یک دردسر بوده است! با مطالعه ی این جزوه می توانید به راحتی هر ساختاری که از شما خواسته می شود را رسم کنید

دانلود رایگان جزوه

 


راهکارهای طلایی براى کاهش کلسترول

بدون نظر
هویج، کلسترول را به وسیله نوعى پکتین پایین مى ‏آورد. در حقیقت با خوردن دو هویج در روز مى ‏توان کلسترول را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش داد. کاهو، کلم سیاه و پیاز نیز همانند هویج حاوى نوعى پکتین هستند.
راهکارهای طلایی براى کاهش کلسترولعصرایران- هنگامى که کلسترول خون بالا باشد، میزان زیادى از ماده چربى زرد رنگ غلیظ در گردش خون شما وجود دارد. اگر زیادى آن بر دیواره شریان‏‌ها رسوب کند مى‏تواند رگ‏هاى شما را مسدود کند و احتمالا به حمله قلبى، سکته و درد آنژینى (درد سینه) ختم شود.البته باید بدانید که کلسترول، ماده‏ بدى نیست؛ بدن انسان به طور طبیعى آن را تولید مى‏کند و این ماده بعضى از کارهاى حیاتى را انجام مى‏دهد، از جمله: کمک به ساخت سلول‏هاى جدید، تولید هورمون‏‌ها و پوشش اعصاب.

متأسفانه درباره این ماده، اشتباهات زیادى وجود دارد.

انواع کلسترول

کلسترول غذایى: نوعى از کلسترول است که در غذا وجود دارد (اکثرا منبع حیوانى) . براى مثال، یک تخم‏ مرغ، ۲۷۵ میلى‏ گرم کلسترول دارد ولى یک سیب اصلا کلسترول ندارد. انجمن قلب آمریکا (AHA) میزان مصرف روزانه کلسترول در حدود ۳۰۰ می‌لى‏گرم را توصیه مى ‏کند.

کلسترول سرمى: کلسترولى است که در خون جریان دارد و در آزمایشات پزشکى، این کلسترول را اندازه مى‏ گیرند. زیر ۲۰۰ می‌لى‏گرم، میزان مطلوب است.

کلسترول HDL لیپوپروتئین پر تراکم: نوعى از کلسترول سرمى است که توانایى پاک سازى رگ‏هاى خونى را دارد و نوع خوب کلسترول، محسوب مى‏ شود؛ یعنى هر چه سطح کلسترول HDL در خون بالا‌تر باشد، بهتر است.

کلسترول LDL لیپوپروتئین کم تراکم: دوقلوى شیطانى HDL و مسدود کننده عروق است. یعنى هر چه سطح آن در خون پایین‏‌تر باشد بهتر است.

در اینجا چند راه براى پایین نگه داشتن سطح کلسترول وجود دارد:

مراقب وزن‏تان باشید

هر چه قدر سنگین‏‌تر باشید، بدن‏تان کلسترول بیشترى تولید مى ‏کند. یک مطالعه ۲۰ ساله در هلند نشان مى‏ دهد که وزن بدن مهم‏‌ترین و تنها عامل تعیین کننده کلسترول خون مى ‏باشد. هر کیلو افزایش وزن بدن، سطح کلسترول را ۲ درجه بالا مى ‏برد. مطالعه‏ قبلى معروف فرامینگهام نشان داد که بین کلسترول خون و وزن بدن رابطه‏ کاملا قطعى و مشخصى وجود دارد.

دکتر پل لچانس» استاد تغذیه دانشگاه نیوجرسى «مى‏گوید: اگر وزن شما بالا باشد، تنها همین دلیل براى پایین آوردن وزن‏تان کافى است. بنابراین از رژیمى استفاده کنید که دو سوم محتواى آن شامل: میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات باشد. تنها یک سوم کالرى باید از گوشت و فرآورده‏هاى شیرى که اغلب پر چرب و پر کالرى هستند تأمین شود.

مصرف چربى را قطع کنید

سه عامل تغذی ه‏اى اصلى بر کلسترول اثر دارند که به ترتیب اهمیت عبارتند از:

– چربى اشباع شده (روغن جامد) که کلسترول خون را بالا مى ‏برد.
– چربى اشباع نشده که کلسترول خون را پایین مى‏ آورد.
– کلسترول تغذی ه‏اى که کمتر از چربى ‏هاى اشباع شده، باعث افزایش کلسترول خون مى‏شود.

از میان این سه گروه، چربى اشباع شده بیشترین تأثیر را بر افزایش کلسترول دارد.
اثر چربى اشباع شده سه برابر بد‌تر از کلسترول تغذیه‏ اى است، بنابراین شما باید مصرف غذاهاى حاوى این ماده نظیر گوشت، کره، پنیر و روغن جامد را کاهش دهید و تا آنجا که ممکن است آن‌ها را با غذاهاى مثل ماهى، پرندگان، محصولات کم چربى شیر و روغن‏ هاى غیر اشباع نظیر ذرت و سویا عوض کنید.

روغن زیتون مصرف کنید

روغن زیتون و غذاهایى نظیر میوه ‏هاى مغزدار گردو و پسته، آووکادو، روغن کانولا و روغن بادام زمینى سرشار از نوع دیگرى از روغن غیر اشباع شده مى‏باشند که در گذشته تصور مى ‏شد هیچ اثرى روى سطح کلسترول ندارند، اما این روغن‏‌ها در واقع ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهند.

مطالعات انجام شده نشان مى ‏دهد که رژیم تغذیه ‏اى که حاوى این روغن اشباع شده باشد، حتى بیشتر از رژیم شدید کم چربى، کلسترول خون را پایین مى ‏آورد. این نوع روغن اشباع نشده، LDL (کلسترول بد) را کاهش مى‏ دهد، در حالى که در سطح HDL تغییرى ایجاد نمى‏ کند.

بنابراین از رژیم تغذیه‏ اى کم چربى استفاده کنید و همراه آن دو تا سه قاشق غذاخورى از روغن زیتون یا روغن‏ هاى مشابه در هر روز استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که این روغن اشباع نشده را جایگزین دیگر چربى‏‌ها کرده ‏اید و نه اینکه آن را به رژیم‏تان اضافه کرده باشید.

درباره ‏تخم‏ مرغ، زیاد سخت نگیرید

اگر چه هر تخم ‏مرغ میزان زیادى کلسترول دارد، نباید فکر کنید که باید تخم ‏مرغ را به طور کامل از رژیم غذایى حذف کنید. در یک مطالعه روى پنجاه نفر، طى شش هفته، روزانه سه تخم‏ مرغ بزرگ استفاده شد که کمتر از یک سوم این افراد در طول این مدت، کلسترول بالا‌تر از حد معمول داشتند.

اگر مى‏ خواهید بدون خطر از تخم ‏مرغ استفاده کنید، مصرف‏تان را به سه تخم‏ مرغ در هفته کاهش دهید. از آنجا که فقط زرده تخم ‏مرغ، کلسترول دارد شما مى ‏توانید سفیده تخم ‏مرغ را به راحتى بخورید.

از لوبیا بیشتر استفاده کنید

لوبیا و دیگر هم خانواده‏‌ هایش در عین مغذى بودن و ارزانى، حاوى نوعى فیبر محلول در آب به نام پکتین هستند که کلسترول را در بر مى‏ گیرند و آن را قبل از مشکل ‏ساز شدن به خارج بدن هدایت مى ‏کنند. مصرف روزانه یک فنجان لوبیاى پخته بسیار رضایت بخش است.

بیشتر میوه بخورید

میوه‏‌ها، نیز به علت داشتن پکتین، منجر به کاهش کلسترول خون مى ‏شوند. جیمز کاروا همچنین مى ‏گوید: پکتین موجود در گریپ فروت در هشت هفته، کلسترول خون را به طور متوسط ۶ / ۷ درصد کاهش مى ‏دهد و این ۱ درصد کاهش در کلسترول، ۲ درصد خطر حمله قلبى را کاهش مى‏ دهد. براى رسیدن به این منظور باید روزانه ۵ / ۲ گریپ فروت بخورید.

جو بخورید

به نظر مى‏ رسد کلسترول خون به وسیله‏ سبوس جو کاهش مى‏ یابد. مطالعات متعددى که به وسیله‏ دکتر اندرسون انجام شده نشان مى‏ دهد که سبوس جو همانند لوبیا عمل مى‏ کند. سبوس جوى دوسر داراى فیبر قابل حل بیشترى است ولى آرد جوى دوسر نیز کلسترول خون را پایین مى‏آورد.

سبوس ذرت مصرف کنید

سبوس ذرت به اندازه سبوس جو و لوبیا در کاهش کلسترول مؤثر است. یک قاشق غذا خورى سبوس ذرت (در هر وعده غذا) اضافه شده به سوپ یا آب گوجه می ‏تواند بعد از ۱۲ هفته، سطح کلسترول را حدود ۲۰ درصد کاهش دهد.

از هویج کمک بگیرید

دکتر پیتر هوگلند مى‏ گوید: هویج، کلسترول را به وسیله‏ نوعى پکتین پایین مى ‏آورد. در حقیقت با خوردن دو هویج در روز مى‏ توان کلسترول را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش داد. کاهو، کلم سیاه و پیاز نیز همانند هویج حاوى نوعى پکتین هستند.

ورزش کنید

ورزش کردن مى ‏تواند با کاهش ساخت کلسترول مسدود کننده رگ ‏‌ها مفید باشد. یکى از بهترین راه‏‌ها براى افزایش سطح HDL، ورزش شدید است. ورزش، همچنین باعث افزایش توانایى تصفیه چربى از خون بدن مى ‏شود. اگر چربى مدت زیادى در رگ‏‌ها نماند، فرصت زیادى براى رسوب روى دیواره‏ هاى رگ‏‌ها ندارند. دونده‏‌ها ۷۰ درصد سریع‏‌تر از مردم دیگر مى‏ توانند چربى را از خون‏شان پاک کنند.

رژیم غذایى ‏تان را تغییر دهید

تعجب ‏آور است که بدانید، گوشت قرمز که یک منبع سمى چربى اشباع شده است مى ‏تواند جزء رژیم سلامت قلب باشد. محققان بریتانیایى، افراد داراى کلسترول بالا را در یک رژیم کم چربى و پر فیبر حاوى ۱۸۵ گرم گوشت قرمز کم چربى قرار دادند. میزان چربى این رژیم، ۲۷ درصد کل کالرى بود که حدود ۴۰ درصد پایین‏‌تر از اغلب مردم در ایالات متحده است. سطح کلسترول این افراد، ۵ / ۱۸ درصد کاهش یافت.

شیر کم چربى مصرف کنید

بنا به پیشنهاد بعضى استادان پزشکى، تمام افراد باید از مقدار شیر کم چربى استفاده کنند. در یک مطالعه، داوطلبان نیم لیتر شیر به رژیم روزانه ‏شان اضافه کردند و در پایان هفته دوازده، به طور متوسط حدود ۸ درصد در کلسترول دیده شد.

سیر خام بخورید

محققان از مدت‏‌ها پیش مى‏ دانستند که مصرف زیاد سیر خام، مى ‏تواند چربى‏ هاى مضر بدن را کاهش دهد. متأسفانه بوى بد سیر مى ‏تواند دوستان‏تان را از شما دور کند. باید بدانید که اگر براى از بین بردن بوى بد آن، پخته شوند خاصیت ضد کلسترولى را نیز از دست مى‏ دهند.

هر روزتان را با آب پرتقال شروع کنید

نوشیدنِ روزانه ۳ لیوان آب پرتقال (از هر نوعی) به مدت ۴ هفته میزان کلسترول خوب یا مفید خون را به میزان ۲۱ درصد افزایش می‌دهد و تعادل بین کلسترول خوب و بد را تا ۱۶ درصد بهبود می‌بخشد. توصیه می‌کنیم صبح‌ها دو لیوان آب پرتقال میل کنید.

از آب پرتقال‌های غنی شده با استرول‌های گیاهی استفاده کنید. کافی است در خرید آب پرتقال به برچسب آن دقت کنید تا حاوی استرول‌های گیاهی باشد.

هر روز ۶ وعده‌ غذای سبک بخورید

پژوهشی که روی بزرگسالان انگلیسی انجام شد نشان داده افرادی که روزانه شش وعده یا بیشتر غذا می‌خورند در مقایسه با افرادی که روزانه دو وعده پای میز غذا می‌روند، میزان کلسترول بسیار کمتری دارند؛ اگر چه امکان دارد گروه اول کالری‌ها و لیپیدهای بیشتری دریافت کنند. برای جلوگیری از این مشکل توجه داشته باشید، وعده های غذایی سبک و سرشار از سبزیجات داشته باشید.

ساندویچ‌ تان را با نان سبوس دار تهیه کنید

فقط با کاهش میزان گلوسیدهای ساده مانند نان سفید و جذب گلوسیدهای پیچیده‌ی بیشتر مانند نان کامل(سبوس‌دار) وبرنج قهوه‌ای می‌توانید میزان کلسترول خوبتان را افزایش دهید و میزان تری‌گلیسیرید و اسیدهای چرب دیگری که سلامت قلبتان را به خطر می‌اندازد را کاهش دهید.

روغن زیتون را فراموش نکنید

پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد که داشتن یک رژیم غذایی سرشار از چربی‌های اشباع نشده‌ مونو که در روغن زیتون وجود دارد میزان کلسترول بد را در افرادی که از دیابت و یا سندروم متابولیک رنج می‌برند کاهش می‌دهد.

درون سالادهایی که تهیه می‌کنید روغن زیتون بریزید و یا اینکه سس سالادتان را با این روغن تهیه کنید. سس سرکه مناسب است. این سس با سرکه و روغن زیتون تهیه می‌شود.

قبل از دم کردن قهوه نصف قاشق چای‌خوری دارچین به اضافه کنید

یک پژوهش پاکستانی نشان داده است که مصرف ۶ گرم دارچین معادل حدوداً نصف قاشق غذاخوری در روز، میزان کلسترول بد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را ۳۰درصد و تمام کلسترول را به میزان ۲۶ درصد کاهش می‌دهد. اگر اهل قهوه خوردن هستید قبل از دم کردن، نصف قاشق چای‌خوری به آن، دارچین اضافه کنید. البته می‌توانید از این ادویه‌ی خوش عطر در چایتان نیز استفاده کنید.

تمام انواع لوبیا از جمله لوبیای قرمز، سبز، چشم بلبلی و حتی عدس و سایر حبوبات دارای مقدار زیادی فیبر هستند و می‌توانند به کلسترول‌های بد خون چسبیده و آن‌ها را جذب کنند.

جو

جو دوستدار سلامت قلب شماست. محققان معتقدند که جو حاوی فیبر حلالی به نام بتاگلوکان است و مصرف منظم آن یعنی یک فنجان و نیم در روز می‌تواند میزان کلسترول بد را به میزان ۱۲ تا ۲۴ درصد کاهش دهد. اگر دنبال دلیلش می‌گردید باید بگوییم که این فیبرها در معده، کلسترول را جذب خود می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که وارد جریان خون شود.

یک روز در میان گریپ‌فروت بخورید

گریپ‌فروت سرشار از پکتین است. این فیبر حلال میزان کلسترول را کاهش می‌دهد. اما توجه داشته باشید که گریپ‌فروت جذب خیلی از داروها را با مشکل مواجه می‌کند. برای جلوگیری از کاهش اثرات دارویی که مصرف می‌کنید قبل از خوردن گریپ‌فروت با پزشک معالجتان مشورت کنید. سیب نیز منبع خوب پکتین است.

عسل را جایگزین قند، شکر و مربا کنید

پژوهشی که در امارات متحده‌ی عربی انجام شد نشان می‌دهد که در افراد سالم، میزان کلسترول و کلسترول ال.دی.ال بعد از مصرف یک نوشیدنیِ حاوی عسل کاهش می‌یابد؛ اتفاقی که بعد از مصرف نوشیدنی‌های حاوی گلوسید نمی‌افتد.

بعد از شانزده روز مصرف نوشیدنی عسل، میزان کلسترول خوب شرکت کننده‌ها افزایش و میزان هموسیستئین آن‌ها کاهش یافته است. هموسیستئین، اسید آمینه‌ای است که خطر بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی را بالا می‌برد.

انواع لوبیاها

تمام انواع لوبیا از جمله لوبیای قرمز، سبز، چشم بلبلی و حتی عدس و سایر حبوبات دارای مقدار زیادی فیبر هستند و می‌توانند به کلسترول‌های بد خون چسبیده و آن‌ها را جذب کنند. نیم فنجان لوبیا می‌تواند مقدار قابل توجهی از کلسترول خون را کاهش دهد.

سیب: شاه‌میوه کاهش‌دهنده کلسترول

یک عدد سیب صد گرمی‌ حاوی حدود ۴۰ تا ۵۰ کیلوکالری است. سیب باعث کاهش جذب کلسترول و چربی‌‌‌ها در روده‌ها می‌‌شود. این میوه همچنین سرشار از فیبر‌‌ها، ویتامین‌‌‌ها و آنتی‌اکسیدان‌‌‌های مفید است که بویژه در پوست آن قرار دارند.

سیب به دلیل داشتن فروکتوز و کربوهیدرات انرژی‌زاست. به همین دلیل فعالیت‌‌های فیزیکی را بیشتر می‌‌کند. وقتی فعالیت‌‌های جسمی‌تان بالا باشد بی‌شک چربی خون‌تان نیز کاهش خواهد یافت. این میوه علاوه بر این ‌که احساس سیری طولانی‌مدتی پدید می‌آورد، رفع عطش می‌کند و خطر ابتلا به سرطان کولون را نیز کاهش می‌دهد. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این میوه به اندازه قرص‌های استاتین به کنترل چربی خون کمک می‌کند.

بادام

مواد موجود در پوست بادام به جلوگیری از اکسیدشدن LDL، که کلسترول بد نامیده می شود، کمک می کند، چراکه فرایند اکسیداسیون می تواند به عروق خون آسیب زده و موجب افزایش خطر بیماری قلبی-عروقی شود. پس بهتر است در وعده صبحانه خود و بر روی سالاد از پودر بادام استفاده نمایید.

اووکادوآ

چربی های اشباع نشده موجود در میوه آووکادو موجب پایین آمدن LDL به عنوان کلسترول بد و افزایش HDL به عنوان کلسترول خوب می شود، مخصوصاً در افرادی که سطح کلسترول شان به آرامی در حال افزایش است. می توانید از برش های این میوه در ساندویچ و سالاد استفاده کنید.

لوبیا و عدس

طبق مطالعه اخیر، کلسترول بد LDL در آن دسته از داوطلبانی که دارای رژیم غذایی با چربی پایین به همراه افزودن عدس و لوبیا به منوی غذایی شان بودند، تا حدود دو برابر پایین آمده بود.

بلوبری

میوه بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان قدرتمندی موسوم به «تروستیلبن» است که به کاهش کلسترول LDL کمک می کند.

برای تهیه یک نوشیدنی سالم حاوی بلوبری، یک پیمانه بلوبری یخ زده را به همراه نصف پیمانه آب پرتقال و ماست با طعم وانیل در مخلوط کن مخلوط کرده و سپس میل نمایید.

گندم

زمانی که به رژیم غذایی زنان تحت مطالعه دانشگاه تورنتو، سبوس گندم اضافه شد سطح کلسترول HDL تا بیش از ۱۱ درصد افزایش یافت.

مصرف قهوه را کم کنید

مطالعات نشان مى‏دهد که بین مصرف قهوه و افزایش کلسترول ارتباط وجود دارد. به نظر اکثر محققین کافئین موجود در قهوه مقصر نیست.

سیگار نکشید

در مطالعه روى پسرهاى نوجوانى که در هفته بیست سیگار مى‏کشند، افزایش واضحى در کلسترول‏ شان مشاهده شد. یک مطالعه‏ دیگر نشان مى‏دهد که با ترک سیگار، افزایش سریع و قابل ملاحظه‏اى در غلظت HDL به وجود مى ‏آید.

نوشیدنی های ضد چربی

اگر بخواهیم ۳ نوشیدنی را نام ببریم که هم فشارخون را پایین می‌آورند و هم کلسترول و تری‌گلیسرید را باید به آب گوجه‌فرنگی،‌ آب انار و آب‌غوره اشاره کنیم که بهترین گزینه‌ها هستند. این ۳ نوشیدنی هم می‌توانند بین وعده‌های غذایی و هم همراه غذا مصرف شوند.

آلبالو، گیلاس، نارنج، لیموترش و گریپ‌فروت نیز از میوه‌هایی هستند که مصرفشان هم به صورت آب‌میوه و هم میوه تازه چربی و کلسترول خون را کاهش می‌دهد.

با فلفل سیاه به جنگ چربی بروید

فلفل سیاه به دلیل داشتن ماده «پپرین» که موجب طعم تند فلفل می‌شود، تشکیل سلول‌های جدید چربی را متوقف می‌کند و خاصیت ضد چربی دارد.

تحقیقات گذشته نشان می‌دهد که فلفل سیاه علاوه برداشتن مزیت‌های بسیار بر سلامتی، میزان چربی جریان خون را کاهش می‌دهد.

اکنون محققان طی تحقیقات آزمایشگاهی و مدل‌های کامپیوتری دریافتند که «پپرین» در فعالیت ژنی که مسئول کنترل تشکیل سلول‌های جدید چربی است، دخالت می‌کند.

«پپرین» همچنین ممکن است فعالیت‌های زنجیره‌ای متابولیکی که در حفظ کنترل چربی نقش دارد را هدف قرار دهد.

پژوهشگران معتقدند که این یافته باعث استفاده وسیع از عصاره پپرین یا فلفل سیاه در جنگ با چربی و سایر بیماری‌های مربوطه خواهد شد.

کاهش چربی خون با خرفه

مصرف خرفه به صورت خام یا پخته موجب کاهش چربی خون و رفع التهاب بدن می‌شود در پزشکی طب سنتی ایران از خرفه برای رفع لاغری، رفع تشنگی و تقویت کننده قوای جسمانی استفاده می‌شود.

خرفه تصفیه کننده خون، تب‌بر و مُدر «ادرارآور» است همچنین این گیاه صفراآور، ضد اسکوربوت و کمبود ویتامین ‌C است.

می‌توان از گیاه تازه خرفه به میزان ۵ تا صد گرم روزی سه بار استفاده کرد که اثرات خوبی را بر بدن می‌گذارد.

مکمل‏ هایى که با کلسترول مقابله مى ‏کنند

آیا مکمل ‏هاى غذایى مى‏ توانند کلسترول را کاهش دهند؟ بعضى از محققان چنین نظرى دارند.

ویتامین ۳ B یا نیاسین: کنت کوپر مى‏گوید: ممکن است مقادیر زیاد نیاسین) که به نام نیکوتینیک نیز شناخته شده (میزان کلسترول و LDL را کاهش دهد. بهتر است با مقادیر کم، در حدود ۱۰۰ می‌لى‏گرم در روز شروع کنیم. سپس به تدریج طى چند هفته به ۲ – ۱ گرم در هر بار مصرف برسانیم. یعنى با سه بار مصرف در روز به ۶ – ۳ گرم مصرف روزانه برسیم. باید هوشیار باشید که افزایش ناگهانى نیاسین منجر به خونریزى، ناراحتى‏هاى روده و در بعضى موارد اختلال کارکرد کبد مى‏شود.

ویتامین C: ویتامین C میزان HDL را در افراد مسن مورد مطالعه بالا مى‏برد مصرف روزانه یک گرم ویتامین C مى‏تواند تا هشت درصد، HDL را افزایش دهد.
بسیارى از میوه‏هاى سرشار از پکتین مانند مرکبات، گوجه، سیب زمینى، توت فرنگى و اسفناج از نظر ویتامین C نیز غنى هستند.

ویتامین E: مصرف روزانه ۵۰۰ واحد از ویتامین E در نود روز، به طور قابل ملاحظه‏اى سطح HDL را افزایش مى‏دهد.

کلسیم: اگر از مکمل کلسیم براى استخوان‏‌ها استفاده کنید، براى قلب‏تان نیز مفید است. مصرف روزانه، یک گرم کلسیم در طول هشت هفته، کلسترول را به میزان ۸ / ۴ کاهش داد. در یک مطالعه دیگر مصرف روزانه دو گرم در مدت دوازده ماه کلسترول را تا ۲۵ درصد کاهش داد.

مقابله با کلسترول

مواد زیر ممکن است در مبارزه با کلسترول مفید باشند:

چاى

و یا به طور دقیق‏‌تر، تانن موجود در آن مى‏تواند در کنترل کلسترول مفید باشد. در یک مطالعه در افرادى کمه به طور عادى روى رژیم پرکلسترول، چاى مى‏خورند سطح کلسترول، نرمال است.

سبوس برنج

ثابت شده است که این فیبر همانند سبوس جوى دوسر به طور مؤثرى مى‏تواند کلسترول را کاهش دهد (تا ۲۵% درصد).

زغال فعال شده

این زغال که کاملا ریز و خرد شده است براى آزاد کردن گاز‌ها به کار مى ‏رود ممکن است به ملکول‏ هاى کلسترول متصل شده و آن‌ها را به خارج بدن منتقل کند. بیمارانى که یک سوم از این ماده را سه بار در روز به مدت چهار هفته مصرف کنند، ۴% کاهش در سطح LDL دارند.

آرامش خود را حفظ کنید

استراحت مى ‏تواند کلسترول خون را کاهش دهد. بیماران قلبى که رژیم کم کلسترول دارند و به نوارهاى آرام بخش گوش مى‏ دهند نسبت به دیگر بیماران، کاهش قابل ملاحظه‏ ترى در کلسترول خون دارند.

 


نکته های کنکوری از شیمی۲

بدون نظر

نکته های کنکوری از شیمی۲

شیمی ۲ – آرایش الکترونی عناصر واسطهکنکوری

– در بین عناصر شماره ۱ تا ۳۶ عناصر ۲۱ تا ۳۰ عنصر واسطه بوده و تراز ۳d در انها پر می شود و مابقی عنصر اصلی هستند .

در عناصر واسطه ۲۱ تا ۳۰ ( بجز کروم و مس که آرایش استثنا دارند ) تعداد الکترون تراز ۳d برابر با یکان عدد اتمی آنهاست و تراز ۴s آنها نیز پرشده است . مثلا آهن با عدد اتمی ۲۶ در تراز ۳d خود ۶ الکترون و در تراز ۴s خود ۲ الکترون دارد .

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – جرم اتم بر حسب amu

هر amu جرمی معادل یک نوترون یا تقریبا یک پروتون دارد ، بنابراین جرم هر اتم بر حسب amu تقریبا برابر با عدد جرمی آن اتم است . مثلا عدد جرمی اتم اکسیژن معمولی ۱۶ است و جرم هر اتم آن ۱۶ amu می باشد .

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – آرایش الکترونی عناصر ۳۱ تا ۳۶کنکوری

 

این عناصر همگی در بلوک P قرار داشته و جزء عناصر اصلی می باشند . آرایش الکترونی همگی آنها به ۴p ختم شده و تراز ۳d و ۴s انها پرشده است. تعداد الکترون تراز ۴p آنها برابر با یکان عدد اتمی آنهاست . مثلا عنصر شماره ۳۵ در تراز ۴p خود ۵ الکترون دارد .

ساختار اتم

…………………………………………..

شیمی ۲ – انرژی یونشکنکوری

هر عنصر به تعداد الکترونهایش ( عدد اتمی ) دارای انرژی یونش است .

– انرژی های یونش متوالی یک عنصر همواره در حال افزایش است .
( IEn> … >IE3>IE2>IE1 )

– در هر گروه از بالا به پایین انرژی نخستین یونش کاهش می یابد .

– در هر دوره از چپ به راست انرژی نخستین یونش افزایش می یابد ، بجز در گروه ۱۳ و ۱۶ که کاهش می یابد .

– در هر دوره جدول فلز قلیایی کمترین انرژی نخستین یونش و گاز نجیب بیشترین انرژی نخستین یونش را دارد .

– در بین تمام عناصر ، هیلم بیشترین انرژی نخستین یونش و سزیم کمترین انرژی نخستین یونش را دارد.

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – ترازهای فرعی هر دوره جدول تناوبیکنکوری

بطور کلی در هر دوره جدول ترازهای فرعی زیر در حال پرشدن می باشند :

ns , (n-2)f , (n-1)d , np

که در آن n شماره دوره جدول است . مثلا در دوره ۵ (n=5 ) ترازهای ۵s , 4d , 5p به ترتیب پر میشوند . ( چون تراز ۳f وجود ندارد آنرا نمینویسیم )

ساختار اتم
…………………………………………..
شیمی ۲ – پرتوهای رادیواکتیو (آلفا – بتا – گاما )

مواد پرتوزا ، هسته ناپایدار داشته و ضمن متلاشی شدن هسته آنها ، پرتوهایی از خود منتشر می کنند که به آنها پرتوهای رادیواکتیو گفته می شود .

پرتوی آلفا :

هر ذره پرتوی آلفا شامل ۲ عدد پروتون و ۲ عدد نوترون است ، بنابراین می توان گفت پرتوی آلفا از جنس هسته اتم هلیم ( +He2) است . بار مثبت داشته و در میدان الکتریکی به سمت قطب منفی منحرف می شود .

ذرات آلفا هنگام برخورد به موانع مختلف ، الکترون جذب کرده و تبدیل به اتم هلیم می شوند و بصورت گاز هلیم وارد هوا می گردند.

پرتوی بتا :

پرتوی بتا از جنس الکترون بوده و بار آن منفی است و در میدان الکتریکی جذب قطب مثبت می شود.

ذرات بتا هنگام برخورد با موانع مختلف جذب شده و بصورت الکترون به زمین برمی گردد .

پرتوی گاما :

پرتوی گاما از جنس امواج الکترومغناطیس است که طول موج بسیار کوچکی داشته و بسیار پرانرژی است . بدون بار بوده و در میدان الکتریکی به سمت قطبهای مثبت و منفی منحرف نمی شود .

# هر چند که بار ذرات آلفا از بار ذرات بتا بیشتر است ، ولی چون جرم ذرات آلفا خیلی خیلی بیشتر از جرم ذرات بتا است ( حدود ۸۰۰۰ برابر ) لذا میزان انحراف پرتوی آلفا در میدان الکتریکی کمتر از پرتوی بتا است . در واقع می توان گفت نسبت بار به جرم ذرات بتا از ذرات الفا بیشتر است . ( هرچه نسبت بار به جرم بیشتر باشد انحراف بیشتر است)

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – تغییرات اتم هنگام پرتوزایی

– با خروج هر ذره آلفا از اتم ، ۲ پروتون و ۲ نوترون از هسته اتم خارج می شود ، بنابراین عدد اتمی ۲ واحد و عدد جرمی ۴ واحد کاهش می یابد و اتم به اتم عنصر دیگر با هسته سبکتر تبدیل می شود . به عنوان مثال عنصر X با عدد اتمی Z و عدد جرمی A با خارج شدن یک ذره آلفا به عنصر Y با عدد اتمی Z-2 و عدد جرمی A-4 تبدیل می شود .

– با خروج هر ذره بتا از اتم ، تعداد پروتونهای هسته اتم یک واحد افزایش و تعداد نوترونهای هسته اتم یک واحد کاهش می یابد . زیرا هنگام خروج پرتوی بتا ، یک نوترون هسته اتم به پروتون و الکترون تبدیل می شود ، که الکترون تشکیل شده بصورت پرتوی بتا از اتم خارج می شود و پروتون درون هسته باقی می ماند . بنابراین با خروج هر ذره بتا ، عدد اتمی عنصر یک واحد افزایش ولی عدد جرمی آن تغییر نمی کند و عنصر به عنصر بعدی خود در جدول تبدیل می شود . به عنوان مثال عنصر X با عدد اتمی Z و عدد جرمی A با خارج شدن یک ذره بتا به عنصر Y با عدد اتمی Z+1 و عدد جرمی A تبدیل می شود .

– با خروج پرتوی گاما ، عدد اتمی و عدد جرمی عنصر تغییری نمی کند و فقط اتم مقداری از انرژی خود را از دست داده و به سطح انرژی پایین تر می رسد و پایدارتر می شود .

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – طیف نشری خطی اتم

اگر نور حاصل از التهاب یک ماده را که همان نور منتشر شده از آن است را از یک منشور عبور دهیم و بر صفحۀ حساس عکاسی اثر دهیم تعدادی خطوط جدا از هم روی فیلم ظاهر می شود که به آن طیف نشری خطی اتم گفته می شود هر یک از این خطوط مربوط به سقوط الکترون از یک تراز انرژی به تراز پایین تر است هر خط طول موج معینی دارد و مقدار آن به اختلاف انرژی دو سطحی که الکترون سقوط میکند بستگی دارد به عنوان مثال طیف نشری خطی اتم هیدروژن در ناحیۀ مرئی دارای ۴ خط است که مربوط به انتقال الکترونها از ترازهای۳، ۴، ۵ و ۶ به تراز ۲ = n است.

نکته: اگر الکترونهای برانگیخته شده در اتم هیدروژن به تراز ۱ = n سقوط کنند طیف نشری خطی آن در ناحیه فرابنفش خواهد بود.

نکته: طیف نشری خطی هر اتم خاص همان اتم بوده و می توان با استفاده از آن، عنصر را شناسایی کرد زیرا ترازهای انرژی هر اتم خاص همان اتم است و با اتمهای دیگر متفاوت است «بار هستۀ اتمهای مختلف با یکدیگر متفاوت است»

نکته: بونزن دانشمند آلمانی اولین بار دستگاه طیف بین را ساخت و توسط آن توانست طیف نشری اتمهای مختلف را بررسی کند.

نکته: امروزه با جمع آوری نور ستارگان دیگر و بررسی طیف حاصل از آنها تا حدودی به عناصر موجود در دیگر ستارگان پی می بریم.

نکته: در آتش بازی ها با افزودن نمکهای عناصر مختلف به مواد منفجره رنگهای زیبایی ایجاد میکنند به عنوان مثال با افزودن براده های آهن به باروت سیاه جرقه هایی به رنگ نارنجی ایجاد می شود.

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – تغییرات انرژی نخستین یونش عناصر در یک دوره و گروه

گروه:

در یک گروه از بالا به پایین تعداد لایه های الکترونی افزایش می یابد بنابراین فاصلۀ هسته تا الکترونهای لایه ظرفیت بیشتر شده و جدا کردن الکترون از اتم ساده تر خواهد شد یعنی انرژی یونش کمتر می شود به طور کلی در یک گروه از بالا به پایین انرژی یونش کاهش می یابد.

دوره: در یک دوره تعداد لایه های الکترونی ثابت است ولی از چپ به راست بار هسته (عدد اتمی) افزایش می یابد بنابراین الکترونهای لایۀ ظرفیت با شدت بیشتری توسط هسته جذب می شوند و جدا کردن الکترون سخت تر خواهد شد بنابراین بطورکلی در یک دوره از چپ به راست انرژی نخستین یونش افزایش می یابد.

ولی اندازه گیری های آزمایشگاهی نشان میدهد در عناصر گروههای ۱۳ و ۱۶ انرژی نخستین یونش کاهش می یابد علت آن تقارن اربیتالهای عناصر این گروه است به این ترتیب که در این گروهها با از دست دادن یک الکترون عنصر به حالت متقارنتر میرسد بنابراین راحت تر الکترون از دست میدهد به عنوان مثال B با از دست دادن یک الکترون به حالت متقارن و اکسیژن با از دست دادن یک الکترون به حالت نیمه متقارن میرسد.

نکته: در هر دوره عنصر گروه اول کمترین انرژی نخستین یونش و عنصر گروه ۱۸ (گاز نجیب) بیشترین انرژی نخستین یونش را دارد.

نکته: در بین تمام عناصر هلیم که اولین عنصر گروه ۱۸ است بیشترین IE1 و سزیم Cs که در پایین گروه یک قرار دارد کمترین انرژی نخستین یونش را دارد.

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – ویژگی های ترکیبات یونی

۱ حل شدن در آب: هنگامی که یک ترکیب یونی در آب حل میشود، مولکولهای آب اطراف یونهای مثبت و منفی را احاطه کرده و آنها را از یکدیگر جدا میکنند و یونها توسط مولکولهای آب، آبپوش-ی میشوند بنابراین در محلول یک ترکیب یونی یونهای مثبت و منفی از یکدیگر جدا بوده و میتوانند درون محلول جا به جا شوند.

به عنوان مثال محلول NaCl ، KCl ، CaCl2 و ….

۲- ذوب شدن: چنانچه یک ترکیب یونی را به قدر کافی حرارت دهیم پیوندهای یونی بین یونهای آن ضعیف تر شده و یونها از شبکۀ بلوری خارج میشوند، روی یکدیگر لغزیده و حالت مایع به خود میگیرند و ترکیب یونی ذوب میشود. بنابراین در حالت مذاب (مایع) نیز یونها میتوانند نسبت به یکدیگر جا به جا شوند.

۳- رسانایی الکتریکی ترکیبات یونی : ترکیبات یونی در حالت محلول در آب و مذاب (مایع) رسانای جریان الکتریسیته میباشند زیرا در این دو حالت یونها قادر به حرکت و جابه جایی میباشند ولی در حالت جامد رسانای الکتریسیته نمی باشند زیرا یونها قادر به حرکت و جا به جایی نیستند.

۴- نقطه ذوب و جوش ترکیبات یونی: در یک ترکیب یونی تمام یونهای مثبت و منفی در یک شبکۀ بلوری سه بعدی کنار یکدیگر قرار میگیرند و بین یونهای ناهمنام مجاور هم پیوند یونی وجود دارد.

وجود این شبکۀ بلوری و پیوند یونی بین یونها موجب شده است تمام ترکیبات یونی نقطۀ ذوب و جوش نسبتاً بالا داشته و همگی آنها در دمای محیط جامد باشند.

نکته: بررسیهای آزمایشگاهی نشان میدهد پیوند بین ۲ یون در یک شبکه بلوری قویتر از پیوند بین همان ۲ یون به تنهایی است به عنوان مثال اگر قدرت پیوند یونی بین یک یون +Na و –Cl را ۱ فرض کنیم در بلور نمک طعام قدرت پیوند یونی ۷۶/۱ می باشد.

۵- سخت و شکننده میباشند: با توجه به اینکه تمام یونها در یک شبکۀ بلوری سه بعدی کنار یکدیگر قرار گرفته اند و بین آنها پیوندهای قوی یونی وجود دارد لذا ترکیبات یونی بسیار سخت میباشند.

از طرفی ترکیبات یونی شکننده اند زیرا بر اثر ضربه، یونها برای لحظۀ کوتاهی نسبت به هم جا به جا شده و یونهای هم نام مجاور یکدیگر قرار میگیرند که یکدیگر را دفع کرده و بلور میشکند.

ترکیبات یونی
…………………………………………..

شیمی ۲ – هیبرید رزونانسکنکوری

در برخی موارد ، فرمول ساختاری پیشنهاد شده برای یک مولکول ، نشان دهنده خواص واقعی و کامل مولکول نیست . در اینصورت برای نشان دادن خواص کامل هر مولکول بجای یک فرمول واحد ، از چندین فرمول ساختاری که مجموعا خواص مولکول مورد نظر را نشان می دهند ، استفاده می شود . این فرمولهای ساختاری را که تنها از نظر آرایش الکترونها با هم تفاوت دارند ، شکلهای رزونانسی ماده می گویند . ساختار واقعی مولکول ، میانگینی از ساختارهای رزونانسی است که به آن هیبرید رزونانسی می گویند .

این حالت زمانی رخ می دهد که یک پیوند دوگانه در مجاورت پیوندهای یگانه کاملا مشابه قرار گیرد . به عنوان مثال مولکول SO2 دارای یک پیوند دوگانه (S=O) و یک پیوند یگانه (S-O) است . بنابراین بایستی انرژی پیوند S=O بیشتر از S-O و طول پیوند S=O کمتر از S-O باشد . اندازه گیری طول پیوند و انرژی پیوندها در مولکول SO2 نشان می دهد که هر دو پیوند گوگرد – اکسیژن از نظر انرژی و طول پیوند با هم برابر بوده و حدواسطی (میانگینی) بین پیوند یگانه و دوگانه است . در واقع پیوند گوگرد – اکسیژن ، بین یگانه و دوگانه یعنی ۱٫۵ گانه است . این ساختار مولکول SO2 را هیبرید رزونانس می گویند .

در مولکولها و یونهای زیادی می توان هیبرید رزونانس را مشاهده کرد . مانند :مولکولهای O3 , SO2 , SO3 , C6H6 و یونهای کربنات ، سولفیت ، سولفات ، فسفات ، کربوکسیلات

#- طول پیوند دوگانه از یگانه کمتر و انرژی پیوند آن از یگانه بیشتر است . مثلا طول پیوند C=C از طول پیوند C-C کمتر و انرژی پیوند C=C از انرژی پیوند C-C بیشتر است.

#- رزونانس یون کربوکسیلات را در پیش دانشگاهی فصل ۳ می خوانید .

ترکیبات کووالانسی
…………………………………………..

شیمی ۲ – تعیین شماره دوره و گروه عنصر در جدول تناوبیکنکوری

شماره دوره :

بالاترین تراز اصلی انرژی هر عنصر ، شماره دوره آن عنصر است . مثلا

O : 1s2 2s2 2p4 شماره دوره آن ۲ است .

شماره گروه :

برای تعیین شماره گروه یک عنصر به روش زیر عمل می شود :

۱- اگر آرایش الکترونی عنصر به تراز فرعی n-1p , ns ختم شود (در بلوک s قرار داشته باشد) ، شماره گروه آن برابر با تعداد الکترون تراز ns است . مثلا

Na : 1s2 2s2 2p6 3s1 شماره دوره آن ۳ و شماره گروه آن ۱ است .

۲- اگر آرایش الکترونی عنصر به تراز فرعی n-1d , ns ختم شود ( در بلوک d قرار داشته باشد ) ، شماره گروه آن برابر با مجموع الکترونهای تراز n-1d و ns است . مثلا

Fe : [Ar] 3d6 4s2 شماره دوره آن ۴ و شماره گروه آن ۸ است .

۳- اگر آرایش الکترونی عنصر به تراز فرعی np ختم شود ( در بلوک p قرار داشته باشد ) ، شماره گروه آن مجموع الکترونهای تراز np و ۱۲ است (np+12) مثلا

Cl : [Ne] 3s2 3p5 شماره دوره آن ۳ و شماره گروه آن ۱۷ است .

خواص تناوبی عناصر
…………………………………………..

شیمی ۲ – اندازه گیری نسبت بار به جرم الکترون

میزان انحراف یک ذره در میدان مغناطیسی و الکتریکی به دو عامل بستگی دارد :

۱- جرم ذره – هرچه جرم ذره بیشتر باشد میزان انحراف آن کمتر است .

۲- بار ذره – هرچه بار ذره بیشتر باشد میزان انحراف آن بیشتر است .

تامسون با توجه به این دو عامل و از طریق اندازه گیری میزان انحراف پرتوی کاتدی در میدان الکتریکی و مغناطیسی توانست نسبت بار به جرم الکترون را اندازه گیری نماید . ولی نتوانست بار یا جرم الکترون را به تنهایی اندازه گیری نماید .

البته محاسبات تامسون برای تعیین نسبت بار به جرم طولانی بوده و نیازی به یادگیری در دوره دبیرستان نیست .

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – لوله پرتو کاتدی

یک لوله شیشه ای است که در هر طرف آن یک الکترود فلزی قرار دارد و هوای داخل آن به مقدار زیادی خارج شده و فشار بسیار کمی دارد ( حدود ۵/۰ mmHg ) . چنانچه دو الکترود را به منبع جریان الکتریسیته با ولتاژ بسیار بالا ( حدود ۱۰۰۰۰ ولت ) متصل نماییم ، جریانی از الکترون از قطب منفی ( کاتد ) به سمت قطب مثبت ( آند ) ایجاد می شود که به آن پرتوی کاتدی گفته می شود . به این لوله ؛ لوله پرتوی کاتدی می گویند .

الکترونهای پرانرژی ضمن حرکت از کاتد به آند به مولکولهای هوای باقیمانده درون لوله برخورد کرده و موجب التهاب آنها می شوند و در نتیجه نوری مشاهده می شود .

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – پرتو x

الکترونهای پرانرژی پرتوی کاتدی ضمن برخورد به سطح فلز آند ، الکترونهای فلز آند را برانگیخته کرده و به ترازهای بالاتر منتقل می کنند ، این الکترونها ضمن سقوط به ترازهای پایینتر ، انرژی اضافی خود را بصورت پرتوی X آزاد می کنند. پرتوی X از جنس امواج الکترومغناطیس بوده و بار الکتریکی ندارد .

نفوذ پذیری آن از نور مرئی و پرتوهای آلفا و بتا بیشتر است . در واقع بعد از پرتوی گاما ، اشعه X بالاترین قدرت نفوذ را دارد .

از اشعه X برای عکس برداری از درون بدن استفاده می شود .

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – انرژی کوانتیده

کوانتوم در لغت به معنای تکه تکه و جزء جزء است . می توان گفت هر چیزی که از قطعات مجزا و یکسان درست شده باشد ، کوانتومی است . به عنوان مثال خودکار ، مداد ، لیوان و … کوانتومی می باشند زیرا قطعه قطعه می باشند ولی پارچه کوانتومی نیست ، زیرا حالت پیوسته داشته و از قطعات یکسان و مجزا تشکیل نشده است .

در مورد انرژی هم می توان از همین قاعده استفاده کرد ، انرژی شخصی که در پله ها بالا می رود کوانتومی است ، زیرا فقط می تواند مقادیر معینی انرژی داشته باشد . این شخص می تواند فقط روی هر پله ایستاده باشد و نمیتواند بین پله ها قرار داشته باشد ولی انرژی شخصی که در سطح شیبدار بالا می رود کوانتومی نیست ، زیرا می تواند در هر نقطه سطح شیبدار بایستد و هر مقداری از انرژی را داشته باشد .

الکترونهای اتم تنها می توانند در ترازهای انرژی (لایه های الکترونی) قرار داشته باشند ، بنابراین هر الکترون فقط می تواند مقادیر معینی انرژی داشته باشد . به همین خاطر گفته می شود انرژی الکترونها در اتم کوانتیده است .

ساختار اتم
…………………………………………..

شیمی ۲ – خواص فیزیکی و شیمیایی ایزومرها (همپارها)

ایزومرها ترکیباتی هستند که فرمول مولکولی یکسان ولی فرمول ساختاری متفاوت دارند.مانند نرمال بوتان و متیل پروپان

چنانچه دو همپار(ایزومر) از یک گروه مواد باشند خواص شیمیایی یکسان دارند و فقط در خواص فیزیکی تفاوت دارند . مانند ایزومرهای یک آلکان

ولی اگر دو همپار از دو گروه مواد متفاوت باشند ، در خواص شیمیایی نیز با هم تفاوت دارند . به عنوان مثال الکلها و اترهای هم کربن ایزومر یکدیگر می باشند و خواص شیمیایی کاملا متفاوت دارند .( دی متیل اتر و اتانول )

ترکیبات آلی
…………………………………………..

شیمی ۲ – رابطه نقطه ذوب وجوش با انرزی شبکه بلور

بطور کلی میتوان گفت نقطه ذوب و جوش با انرژی شبکه رابطه مستقیم دارد ، بطوریکه هرچه انرژی شبکه بلور یک ترکیب یونی بیشتر باشد نقطه ذوب و جوش آن بیشتر خواهد بود . البته در مواردی ممکن است تغییرات در نقطه ذوب و جوش با یکدیگر متناسب نباشد . مانند (NaCl,KBr)این حالت بیشتر زمانی رخ می دهد که دو ترکیب یونی هم از نظر کاتیون و هم از نظر آنیون با هم اختلاف دارند .

علت این پدیده را می توان در تفاوت نقطه ذوب و نقطه جوش بیان کرد . در نقطه ذوب ماده از حالت جامد به مایع تبدیل می شود و ساختار بلوری و شکل هندسی بلور در آن خیلی موثر است ، درصورتیکه در نقطه جوش ماده از حالت مایع به گاز تبدیل می شود و ساختار بلوری تاثیر زیادی ندارد و فقط نیروهای جاذبه بین ذرات در آن موثر هستند .

ترکیبات یونی
…………………………………………..

شیمی ۲ – عدد کئوردیناسیون

تعداد یون با بار مخالف در اطراف یک یون در بلور یک ترکیب یونی را عدد کئوردیناسیون آن یون می گویند . به عنوان مثال در بلور سدیم کلرید (NaCl) در اطراف هر یون سدیم ، ۶ یون کلرید وجود دارد ، بنابراین عدد کئوردیناسیون یون سدیم ۶ است . همچنین عدد کئوردیناسیون یون کلرید ۶ است ، یعنی در اطراف هر یون کلرید ، ۶ یون سدیم وجود دارد .

ترکیبات یونی
…………………………………………..

شیمی ۲ – ساختار مولکول اوزون (O3)

ساختار مولکول اوزون بدین صورت است که دو اتم اکسیژن با هم پیوند کووالانسی دوگانه دارند (O2) و اتم اکسیژن سوم یک پیوند داتیو از یکی از اکسیژنها دریافت کرده است (O3) . البته در مولکول اوزون رزونانس وجود داشته و پیوند دوگانه می تواند نامستقر باشد . بدین ترتیب ساختار مولکول اوزون بدین صورت است است که سه اتم اکسیژن با پیوند کووالانسی یگانه به هم پیوند دارند و یک پیوند کووالانسی هم بصورت نامستقر بین سه اتم وجود دارد .

ترکیبات کووالانسی
…………………………………………..

شیمی ۲ – نقطه ذوب آلکانها

نقطه ذوب الکانها با افزایش تعداد کربن افزایش می یابد ، بجز در پروپان که بطور استثناء کاهش می یابد .علت آن ساختار هندسی مولکول پروپان است که از مولکول پروپان ، مولکولهای آلکان ساختار خمیده پیدا می کنند و اتمهای کربن بصورت زیگزاک در می آیند . این ساختار هندسی موجب می شود ، مولکولهای پروپان بخوبی کنار هم قرار نگیرند و نقطه ذوب کاهش یابد . بعد از پروپان چون همگی این ساختار را دارند ، مجددا نقطه ذوب حالت عادی یافته و افزایش می یابد.
ترکیبات آلی
…………………………………………..

شیمی ۲ – تفاوت زاویه SO2 و CO2کنکوری

CO2 یک مولکول خطی با زاویه ۱۸۰ درجه است زیرا اتم مرکزی جفت الکترون ناپیوندی نداشته و دارای دو قلمرو الکترونی است ، درصورتیکه در SO2 اتم گوگرد به علت جفت الکترون ناپیوندی مولکولی خمیده با زاویه پیوندی حدود ۱۱۹٫۵ است .

ترکیبات کووالانسی
…………………………………………..

شیمی ۲ – ترتیب پرشدن ترازهای فرعی انرژی

برای رسم آرایش الکترونی یک عنصر بایستی ترتیب پرشدن ترازهای فرعی را بدانیم ، برای عناصر سبک ( تا عدد اتمی ۳۶ ) ترتیب پرشدن ساده بوده و به آسانی بخاطر سپرده می شود ، ولی برای عناصر سنگین ( مثلا عدد اتمی ۸۲ ) حفظ کردن ترتیب پرشدن مشکل بوده و احتمال اشتباه وجود دارد .

یکی از روشهای ساده برای نوشتن ترتیب پرشدن ترازهای فرعی ، استفاده از جدول تناوبی است . ترازهای فرعی که در هر دوره جدول پر میشوند بصورت زیر است :

دوره ۱ : s

دوره ۲ : s p

دوره ۳ : s p

دوره ۴ : s d p

دوره ۵ : s d p

دوره ۶ : s f d p

دوره ۷ : s f d p

چنانچه ترازهای انرژی فرعی دوره های جدول را به ترتیب بنویسیم خواهیم داشت :

s sp sp sdp sdp sfdp sfdp

ترتیب بدست آمده همان ترتیب پرشدن ترازهای فرعی است . فقط بایستی شماره تراز اصلی هر تراز فرعی را بصورت زیر بنویسیم :

برای s از شماره ۱ شروع می کنیم و آنها را به ترتیب شماره گزاری میکنیم :

۱s 2s p 3s p 4s d p 5s d p 6s f d p 7s f d p

برای p از شماره ۲ شروع می کنیم و آنها را به ترتیب شماره گزاری میکنیم :

۱s 2s 2p 3s 3p 4s d 4p 5s d 5p 6s f d 6p 7s f d 7p

برای d از شماره ۳ شروع می کنیم و آنها را به ترتیب شماره گزاری میکنیم :

۱s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s f 5d 6p 7s f 6d 7p

برای f از شماره ۴ شروع می کنیم و آنها را به ترتیب شماره گزاری میکنیم :

۱s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s 4f 5d 6p 7s 5f 6d 7p

ترتیب بدست آمده همان ترتیب پر شدن ترازهای فرعی است :

۱s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s 4f 5d 6p 7s 5f 6d 7p

ساختار اتم


شیمی-رنگ هایی که باید حفظ باشید

بدون نظر

 


اثر فشار برتعادل

بدون نظر

 اثر فشار بر تعادل

gas pressure

اثر فشار بر تعادل

 

فشار در یک سامانه ی تعادلی، همان فشار گاز های آن سامانه است. هرچه تعداد برخورد های ذرات گاز با دیواره های ظرف ما بیشتر باشد، فشار بالا تر می رود. پس می توان نتیجه گرفت که افزایش غلظت گاز ها، افزایش فشار را در پی دارد.

با توجه به توضیح بالا، می فهمیم که در تعادل هایی که مواد گازی ندارند، تغییر فشار بی اثر است چراکه جامدات و مایعات تراکم پذیر نیستند. پس فشار وارد بر آن ها بر سرعت واکنش های رفت و برگشت اثری ندارد. نمونه ای از این واکنش ها، واکنش میان استیک اسید و آب است:

displaystyle C{{H}_{3}}COOH(aq)+{{H}_{2}}O(l)rightleftharpoons C{{H}_{3}}CO{{O}^{-}}(aq)+{{H}_{3}}{{O}^{+}}(aq)

در شکل زیر دو سیلندر گاز مشاهده می کنید. در هر دوی آن ها به یک میزان گاز قرار داده ایم (حجم گاز یکسان). در سیلندر اول (سمت چپ)، در ظرف را رو به پایین فشار می دهیم. با این کار حجم ظرف ما کاهش می یابد و گاز ها بیشتر در خودشان فرو می روند و برخوردشان با دیواره های ظرف بیشتر است. به همین خاطر فشار بالا می رود. در سیلندر دوم (سمت راست) در ظرف را بالا برده ایم. حجم ظرف بیشتر می شود و گاز ها فضای بیشتری برای حرکت پیدا می کنند. به همین خاطر برخورد آن ها با دیواره های ظرف کمتر شده و می توان نتیجه گرفت که فشار نیز کاهش یافته است.

pressure cylander

⇐ از اینجا یک نتیجه ی مهم می گیریم و آن اینکه با افزایش حجم ظرف، فشار کمتر و با کاهش آن، فشار بیشتر خواهد شد.

حالا تصور کنید که حجم گاز درون یک سامانه را افزایش دهیم (به شرطی که حجم ظرف را ثابت نگه داریم). چه اتفاقی می افتد؟ برخورد گاز ها با دیواره های ظرف افزایش می یابد و فشار بالا می رود و در صورت کاهش تعداد مول های گازی درون سامانه، تعداد برخورد ها کاهش یافته و به دنبال آن فشار سامانه نیز کاهش می یابد.  ⇐ پس به خاطر داشته باشیم که اگر در سمت چپ (واکنش دهنده ها) تعداد مول های گازی کمتری نسبت به سمت راست (فراورده ها) داشتیم، یعنی در مسیر رفت، تعداد مول های گازی افزایش یافته است. به دنبال آن نتیجه می گیریم که فشار سامانه در واکنش رفت افزایش یافته است.

برعکس اگر تعداد مول های گازی چپ بیشتر از سمت راست باشد، می توان نتیجه گرفت که فشار در واکنش رفت کاهش یافته است. حالا مطابق با اصل لوشاتلیه، سامانه باید با این تغییرات مقابله کند. اما این کار چگونه رخ می دهد؟ بیایید این را با یک مثال یاد بگیریم:

واکنش تعادلی displaystyle 2S{{O}_{2}}(g)+{{O}_{2}}(g)rightleftharpoons 2S{{O}_{3}}(g) را در نظر بگیرید. تعداد مول های گازی فراورده، کمتر از واکنش دهنده است. یعنی در حالتی که می گفتیم فشار در واکنش رفت کاهش می یابد. حالا تصور کنید که حجم ظرف را کاهش دهیم. این یعنی افزایش فشار.

وقتی در این واکنش فشار خارجی را افزایش داده ایم چه اتفاقی دخ می دهد؟ گفتیم که وقتی حجم ظرف کمتر می شود (فشار افزایش می یابد) مولکول های گازی بیشتر در خودشان فرو می روند و جای کمتری برای حرکت دارند. گاز ها به طور طبیعی دوست دارند که بیشتر حرکت کنند و آزاد باشند. اما ما فضا را برای آن ها کم کرده ایم. در مقابل این تعادل چه می کند؟ خب گاز کمتری تولید می کند تا فضای آزاد تری داشته باشد. در واکنش رفت گاز کمتری تولید می شود یا برگشت؟ واکنش رفت چون تعداد مول های گازی کمتری دارد. ⇐ پس نتیجه می گیریم که در تعادل بالا، با افزایش فشار، تعادل به سمت راست (تعداد مول گازی کمتر) حرکت خواهد کرد.

۱: در واکنش های گازی، با کاهش حجم ظرف، فشار سامانه افزایش می یابد. سپس تعادل برای جبران این تغییر، به سمت تعداد مول گازی کمتر جابه‌جا می شود.

۲: در واکنش های گازی، با افزایش حجم ظرف، فشار سامانه کاهش می یابد. سپس تعادل برای جبران این تغییر، به سمت تعداد مول گازی بیشتر جابه‌جا می شود.


دانلود جزوه شیمی ۲ , فصل چهارم

بدون نظر

دانلود جزوه شیمی ۲ , فصل چهارم

کاری از استاد فرشاد میرزایی

مثال،تمرین،سوالات امتحانی باپاسخ تشریحی

شامل موضوعات : پیوند کووالانسی ، تفاوت جامد مولکولی با ترکیب یونی ، انرژی پیوند پیوند کووالانسی قطبی و ناقطبی قوانین عدد اکسایش ، نام گذاری ترکیبات مولکولی

 

 

اختصاصی سایت کنکور

 

 

پاسخ به سوالات درس شیمی شما در تاپیک شیمی انجمن کنکور

http://forum.konkur.in/forum10.html

 


دانلود جزوه شیمی ۲ , فصل چهارم

حجم : ۹۵۴ کیلوبایت

دانلود : لینک مستقیم | پرشین گیگ

رمز فایل : www.konkur.in

منبع : وبسایت کنکور


ازمون ازمایشی قلمچی ۱۳-۲- ۹۲

بدون نظر

ازمون ازمایشی قلمچی ۱۳-۲- ۹۲


صفحه 1 از 3712345...102030...قبلی »