شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

آزمایش یک واکنش های گرماگیر   شرح کار     چند قطره آب برروی یک تخته می ریزیم و ظرف حاوی دو محلولNH4SCN  و Ba(OH)2  که قبلا با هم مخلوط شده اند را بر روی آب قرار می دهیم که به علت گرماگیر بودن واکنش ؛واکنش گرمای لازم را از محیط یعنی آب می گیرد […]

جزوه ی کامل موازنه ی واکنش های شیمیایی کنکور دانلود رایگان جزوه  

سئوالات امتحانی طبقه بندی شده شیمی سوم از اینجا دانلود کنید .  

لینک دانلود ۹۳ ( جدید ) : سوالات نهایی شیمی ۳

تست های جمع بندی شیمی ۳    تست های جمع بندی شیمی ۳  کاری از گزینه ۲ رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید. این تست ها با پاسخ تشریحی هستند و میتواند واقعا بشما کمک کنند  تست های جمع بندی شیمی ۳  شامل تست های دو فصل اول شیمی ۳ هستتند.   دانلود تست های […]

درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش   درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش که توسط کانون فرهنگی آموزش قرار گرفته رو برای دانلود براتون گذاشتیم. درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش شامل تمامی نکات کنکوری این فصل به همراه تعدادی تست های تالیفی استاندارد و مناسبه.   دانلود درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش  

بایگانی برای مهر, ۱۳۹۴

تاریخچه جدول تناوبی

بدون نظر

نظریات عنصری از عهد باستان


نظریات عنصری از عهد باستان

مردم ازعهد عتیق بعضی از عناصر شیمیایی مانند طلا، نقره و مس را می‌شناختند زیرا این عناصربه صورت طبیعی در طبیعت یافت می‌شدند و نسبتا توسط وسایل ابتدایی به راحتی استخراجمی‌شدند. البته، این تصور که تعداد محدودی عنصر وجود دارد که همه چیز از آن‌ها تشکیلشده‌اند از فیلسوف یونانی ارسطو نشأت می‌گیرد. حدود ۳۳۰ سال قبل از تولد مسیح ارسطوبیان کرد که همه چیز از مخلوطی که از یک یا چند از چهار “ریشه” تشکیل شده‌اند(در اصل تعداد چهار از فیلسوف سیسیلی امپدوکلس گرفته شده بود)، ولی بعدها کلمه”عنصر” توسط پلاتو (Plato) جایگزین شد. چهارعنصر زمین، آب، هوا و آتش بودند. زمانیکه مفهوم عنصر به این گونه معرفی شد، نظریاتارسطو و پلاتو هیچ پیشرفتی در فهم عالم ماده بوجود نیاورد.

عصرروشنفکری

هینیگ براند(Hennig Brand) بر اساس آنچه ثبت شده اولین کسی است که یک عنصر جدید کشف کرد. براند یک تاجر ورشکسته آلمانی بود که تلاش می‌کرد سنگ جادو را کشف کند. (یک شی افسانه‌ای که تصور می‌شد می‌تواند فلزات عادی را به طلا تبدیل کند) اوتوسط تقطیر ادرار انسان آزمایشاتش را انجام می‌داده تا اینکه در سال ۱۶۴۹ او سرانجامیک شی درخشنده سفید مشاهده کرد که نامش را فسفر گذاشت. او کشف خود را مخفی نگاه داشت،تا سال ۱۶۸۰ زمانی که رابرت بویل (Robert Boyle) دوباره آنرا کشف کرد و این ماده عمومی شد. این کشف و کشف‌ها دیگر این سوال را بوجود آورد که”عنصر” بودن یک ماده به چه معنا است.

در سال۱۶۶۱ عنصر را به اینگونه تعریف کرد که ماده‌ای است که نمی‌تواند توسط واکنش شیمیاییبه مواد ساده‌تر تجزیه شود. این تعریف ساده در واقع به مدت تقریبی ۳۰۱ سال رایج بود(تا زمان انتشار مفهوم ذرات زیراتمی)، و حتی امروز نیز این تعریف در کلاس‌های مقدماتیشیمی تدریس می‌شود.

آنتوان لاووازیه

کتابTraité Élémentaire de Chimie (شرح مقدماتی شیمی، سال ۱۷۸۹، ترجمه شده به انگلیسی توسط رابرت کر) از لاوازیه اولین کتاب درسی شیمی مدرن در نظر گرفته شده است. این کتابشامل یک لیست از عناصر یا مواد است که نمی‌توانند تجزیه شوند، که شامل اکسیژن، نیتروژن،هیدروژن، فسفر، جیوه، روی و گوگرد می‌شود. این کتاب همچنین پایه‌ای برای لیست عناصرامروزی شکل داده است. لیست او، اگرچه همچنین شامل نور و کالری نیز می‌شده که او باورداشته است این مفاهیم اشیا مادی هستند. زمانیکه اکثر شیمیدان‌های مطرح زمان مطالب جدیدکه لاوازیه می‌گفت را قبول نمی‌کردند، کتاب شرح مقدماتی به قدری خوب نوشته شده بودکه نسل‌های جوان‌تر را متقاعد کند. البته، به این دلیل که تعاریف لاوازیه تنها عناصررا به عنوان فلزات و غیز فلزات دسته بندی کرده بود، برای یک تحلیل کامل کافی نبود

یوهان ولفگانگ دوبراینر

در سال۱۸۱۷، یوهان ولفگانگ دوبراینر شروع به فرمول بندی یکی از اولین تلاش‌ها برای دسته بندی عناصر کرد. در سال ۱۸۲۸ او یافت که بعضی عناصر گروه‌هایی ۳تایی را با خواص مشابه تشکیلمی‌دهند. او نام این گروه‌ها را “سه تایی” (“triad”) گذاشت.بعضی از سه تایی‌ها که توسط دوبراینر دسته بندی شدند:

کلر، برمو ید

کلسیم، استرانسیم و باریم

گوگرد، سلنیم و تلوریم

لیتیم، سدیم و پتاسیم

در همه‌‌‌یسه تایی‌ها، وزن اتمی عنصر دوم همواره دقیقا میانگین وزن اتمی عنصر اول و سوم بودهاست.

دسته بندی عناصر

در سال۱۸۶۹، مجوعا ۶۳ عنصر کشف شده بود. با افزایش تعداد عناصر شناخته شده، دانشمندان شروعبه شناخت الگوهایی برای طرز رفتار مواد شیمیایی و تدبیر روش‌هایی برای دسته بندی عناصرکردند.

Alexandre-Emile Béguyerde Chancourtois

Alexandre-Emile Béguyerde Chancourtois(20 ژانویه ۱۸۲۰- ۱۴ نوامبر ۱۸۸۶) یک زمین شناسفرانسوی بود که برای اولین بار متوجه حالت تناوبی عناصر شد. (به نظر می‌رسید عناصرمشابه در فواصل معینی ظاهر می‌شوند اگر بر اساس وزن اتمی‌شان چیده شوند) او یک شکل اولیه از جدول تناوبی درست کرد، که آو آن را مارپیچ زمینی (telluric helix) نامید.به این شکل که عناصر در یک مارپیچ روی یک استوانه بر اساس افزایش عدد اتمی چیده شده بودند،De Chancortois مشاهده کرد که عناصر با خواص مشابه بصورت عمودی در یک خط قرار می‌گیرند. جدول او شامل چند یون و ترکیب به علاوه‌ی عناصربود. مقاله‌ی او در سال ۱۸۶۲ منتشر شد اما بیشتر شامل اصطلاحات زمین شناسی بود تا شیمیاییو شامل یک نمودار نبود (در اصل نمودار را منتشر نکرد در صورتیکه نمودار نیز داشت)؛یه عنوان یک نتیجه، این مقاله توجه کمی را به خود جلب کرد تا زمان تحقیق دیمیتری مندلیف

.

جان نیولندز

جان نیولندز(John Newlands) یک شیمیدان انگلیسی بود که در سال ۱۸۶۵،۵۶ عنصر شناخته شده تا آن زمان را به ۱۱ گروه بر اساس تشابه خواص فیزیکی تقسیم کرد.

نیولندزبه این نکته پی برده بود که جفت عنصرهای مشابهی وجود دارند که اختلاف عدد اتمی آن‌هاضریبی از عدد ۸ می‌باشد. البته قانون هشتایی‌های او (law of octaves) بهدلیل اینکه شبیه مقیاس نت‌های موسیقی بود، توسط افراد معاصر با او مورد تمسخر قرارگرفت. تا قرن اخیر که به دلیل نظریه پیوند والانس گیلبرت ن.لوییس(Gilbert N. Lewis’ valance bond theory) در سال ۱۹۱۶ و نظریهاوکتت یا هشتایی ایروینگ لانگمور (Irving Langmuir) در سال۱۹۱۹ اهمیت حالت تناوبی عدد هشت مورد قبول واقع شد.

دیمیتری مندلیف

دیمیتری مندلیف (Dmitri Mendeleev)، شیمیدان روسی، اولین دانشمندی بود که جدولیتناوبی طراحی کرد بسیار مانند آنچه ما امروز استفاده می‌کنیم. مندلیف عناصر را در یکجدول بر اساس وزن اتمی، مطابق با مقدار تقریبی جرم مولی که امروزه شناخته شده است،تنظیم کرد. بعضی مواقع گفته می‌شود که او در سفرهای طولانی با قطار “کارت بازیشیمیایی” بازی می‌کرده است که از کارت‌هایی استفاده می‌کرده است که دارای نکات مختلف از عنصرهای شناخته شده بوده است. در ۶ مارچ سال ۱۸۶۹ یک ارائه‌ی رسمی برای انجمن شیمی روسیه اجرا شد با عنوان وابستگی میان خواص اوزان اتمی عناصر.(The Dependence Between the Properties of the Atomic Weights of the Elements) جدولاو در یک روزنامه گمنام روسی منتشر شد ولی به سرعت در سال ۱۸۶۹ در یک روزنامه آلمانیبه نام Zeitschrift für Chemie (به فارسی:مجله شیمی) دوباره منتشر شد. این روزنامه عنوان کرده بود که:

عناصر اگربر اساس وزن اتمی‌شان مرتب شوند، یک تناوب آشکار از خواص را به نمایش می‌گزارند.

عناصر مشابه با توجه به خواص شیمیایی آن‌ها یا دارای اوزان اتمی نزدیک به هم هستند(مانندPt، Ir، Os) یا به صورت منظم وزن اتمی‌شان افزایش می‌یابد (مانندK، Rb، Cs).

آرایش عناصریا گروه‌های عناصر بر اساس وزن اتمی، وابسته به یک خصوصیت آن‌ها به نام والانس است و همچنین با توجه به برخی فضاها وابسته به خواص شیمایی خاصه آن‌ها است؛ همانطور کهدر میان سری‌های Li، Be، Ba، C، N، O وSn نیز مشابه است. (در اصل بایدLi، Be، B، C، N، O وFباشد)

عناصری کهبه صورت گسترده پخش شده‌اند دارای اوزان اتمی کوچک هستند.

دامنه‌یوزن اتمی مشخصات عنصر را تایین می‌کند، همانند دامنه وزن مولکولی که مشخصات ساختاریترکیب را مشخص می‌کند.

ما بایدانتظار کشف بسیاری از عناصر کشف نشده را داشته باشیم _ برای مثال، عناصر مشابه با آلومینیم و سیلیسیم _ که وزن اتمی آن‌ها می‌بایست بین ۶۵ تا ۷۵ باشد.

وزن اتمی یک عنصر ممکن است گاهی اوقات توسط اطلاعات از عناصر مجاورش اصلاح شود. به این صورت وزن اتمی تلوریم می‌بایست مابین ۱۲۳ و ۱۲۶ باشد و نمی‌تواند ۱۲۸ باشد. (این مساله براساس مکان تلوریم که بین آنتیموان و ید که دارای وزن اتمی ۱۲۷ می‌باشد بیان می‌شود.البته موزلی بعدها مکان این عناصر را بدون تجدید نظر در مقادیر وزن اتمی توضیح داد)    

خواص مشخص عناصر می‌تواند توسط اوزان اتمی‌شان پیش بینی شود.

مزایای علمی جدول مندلیف

مندلیف کشف عناصر دیگر را پیش بینی کرده بود و فضای خالی برای این عناصر در نظر گرفته بود. بانام‌های اکا-سیلیسیم (ژرمانیم)، اکا-آلومینیم (گالیم)، و اکا-بور (اسکاندیم). به اینصورت هیچ اختلالی در جدول تناوبی وجود نداشت.

او اشارهکرده بود که بعضی از اوزان اتمی آن زمان نادرست هستند.

او انحرافاز قانون وزن اتمی را نیز فراهم کرده بود.

 نقایص جدول مندلیف

جدول او دربردارنده‌ی هیچ یک از گازهای نجیب که بعدا کشف شدند نبود. این عناصر توسط سر ول یام رمزی (Sir William Ramsay) به عنوان گروه ۰،بدون ایجاد هیچ اختلالی در مفهوم پایه‌ای جدول تناوبی اضافه شدند.

هیچمکانی برای ایزوتوپ‌های عناصر مختلف که بعدا کشف شدند وجود نداشت.

مکاندرستی برای هیدروژن در جدول نتاوبی در نظر گرفته نشده بود. هیدروژن هم می‌توانست درگروه فلزات قلیایی و هم در گروه هالوژن‌ها قرار بگیرد. به این صورت، قانون تناوبی دیمیتری مندلیف نمی‌توانست یک مکان مناسب برای هیدروژن در نظر بگیرد.

لوتر مایر

بدون شناختن مندلیف، لوتر مایر نیز در حال کار بر روی جدول تناوبی بود. هر چند تحقیق او در سال۱۸۶۴ منتشر شد و به صورت مستقل از مندلیف انجام شده بود، بعضی از تاریخ‌دانان او رابه عنوان خالق مشترک جدول تناوبی در نظر می‌گیرند. برای اشاره باید بدانیم که جدولمایر دارای ۲۸ عنصر بود. علاوه بر این، مایر عناصر را بر اساس وزن اتمی مرتب نکردهبود و فقط بر اساس والانس مرتب کرده بود. در آخر، مایر هیچ گاه به ایده‌ی پیش‌ بینیعناصر و تصحیح اوزان اتمی نرسید. بعد از چند ماه از اینکه مندلیف جدول تناوبی خود رااز همه‌‌ی عناصر کشف شده منتشر کرد (و بعضی از عناصر جدید را برای تکمیل جدول پیش بینیکرد، بعلاوه وزن اتمی بعضی از عناصر را نیز تصحیح کرد)، مایر جدول واقعا مشابه خودشرا منتشر کرد. زمانی‌ که عده‌ی کمی از مردم مایر و مندلیف را به عنوان خالقان مشترکجدول تناوبی تصور می‌کردند، اکثرا بر این عقیده بودند که مندلیف خودش این جدول را منتشرکرده و پیش بینی دقیق خواص عناصر کشف نشده توسط مندلیف باعث شد تا سهم بیشتری از ایناعتبار به او برسد. در هر زمینه‌ای، در طول زمان پیش بینی‌های مندلیف بسیار افراد معاصرشرا تحت تاثیر قرار می‌داد و همگی نیز سرانجام درست بودند. یک شیمیدان انگلیسی به نام ویلیام اودلینگ (William Odling)، همچنین یکجدول در سال ۱۸۶۴ تهیه کرد که به صورت قابل توجهی شبیه جدول مندلیف بود.

اصلاحات جدول تناوبی

هنری موزلی

در سال۱۹۱۴ هنری موزلی رابطه‌ای بین طول موج پرتو X عنصرو عدد اتمی آن (Z) پیدا کرد، بر ایناساس جدول را دوباره و این بار بیشتر بر پایه‌ی بار اتمی مرتب کرد. قبل از این کشف،اعداد اتمی فقط اعدادی پی در پی بر اساس وزن اتمی بودند. کشف موزلی نشان داد که اعداداتمی یک پایه‌ی اندازه‌گیری تجربی دارند.

به این شیوه موزلی با این وجود که آرگون وزن اتمی بیشتری (۳۹٫۹) نسبت به پتاسیم (۳۹٫۱) دارد، آرگون(Z=18) را بر اساس طول موج‌های پرتو X قبلاز پتاسیم (Z=19) قرار داد. چیدمانجدید با خواص شیمیایی عناصر تطابق داشت، زیرا آرگون یک گاز نجیب و پتاسیم یک فلز قلیاییاست. به طور مشابه، موزلی کبالت را قبل از نیکل قرار داد، و همچنین می‌توانست توضیحدهد که تلوریم قبل از ید قرار می‌گیرد بدون بازبینی در وزن اتمی تجربی تلوریم(۱۲۷٫۶) که توسط مندلیف پیشنهاد شده بود.

تحقیق موزلی همچنین نشان داد که فضاهای خالی در جدول در اعداد اتمی ۴۳ و۶۱ وجود دارد که اکنون بهعنوان عناصر تکنسیم و پرومتیم شناخته می‌شوند، البته باید به این نکته توجه کنیم که هر دو این عناصر پرتوزا بوده و به صورت طبیعی وجود ندارند. هنری موزلی با پیروی ازدیمیتری مندلیف همچنین عناصر جدیدی را پیش بینی کرد.

گلن سیبورگ

در طول پروژه‌یتحقیقاتی منهتن در سال ۱۹۴۳ گلن سیبورگ (Glenn T.Seaborg) با یک مشکل پیش بینی نشده در جدا سازی امریسیم (۹۵) و کوریم (۹۶) مواجه شد. او شروع کرد به تفکردر این مورد که این عناصر بیشتر به نظر می‌رسد که به سری‌های متفاوت تعلق دارند کهاین مساله تفاوت خواص شیمیایی پیش بینی شده‌ی عناصر جدید را توجیه می‌کند. در سال۱۹۴۵، او برخلاف نصیحت همکارانش عمل کرد و پیشنهاد یک تغییر مهم در جدول تناوبی راداد: سری اکتنید.

نظریه اکتیندسیبورگ درباره‌ی ساختار الکترونی عنصر سنگین که پیش بینی می‌کرد که اکتنیدها یک سریگذار مشابه با سری نادر عناصر لانتانید تشکیل می‌دهند، اکنون در جوامع علمی کاملا موردقبول واقع شده و در تمام فرم‌های استاندارد جدول تناوبی وجود دارد. سری اکتنید ردیفدوم بلاک f (سری ۵f) استو شامل عناصر از اکتنیم تا لورنسیم می‌شود. بسط‌های متعاقب نظریه اکتنید سیبورگ یکفرضیه بوجود آورد که یک سری از عناصر فوق سنگین در سری زیر سری اکتنید وجود دارد کهشامل عناصر ۱۰۴ تا ۱۲۱ می‌شود و یک سری سوپر اکتنید نیز وجود دارد که شامل عناصر از۱۲۲ تا ۱۵۳ می‌شود. (البته در صورت کشف این عناصر این سری پیش بینی شده است)

دوره‌های اصلی اکتشاف

تاریخچه‌یجدول تناوبی همچنین تاریخچه‌ی اکتشاف عناصر شیمیایی نیز هست. IUPAC پنجدوره‌ی اصلی اکتشاف را پیشنهاد کرده است، و دوره‌ی ششم در اینجا برای عناصر سنتزی اخیرآمده است. (کشف شده از سال ۲۰۰۰ به بعد)

(جدول زیر با کیفیت بهتر برای علاقه مندان ضمیمه‌ی این مطلب شده است. لینک جدول در قسمت پایینمطلب)

جدول تناوبیبه عنوان یک نماد فرهنگی

در طول قرنبیستم، جدول تناوبی به صورت همه گیر رشد کرد. در یک فیلم حضور این جدول روی دیوار یککلاس نشان دهنده‌ی این است که این کلاس، یک کلاس علوم است. جدول تناوبی عناصر به راحتیبرای دانش آموزان به عنوان وسیله‌ای برای کمک به حل مسایل شیمیایی فراهم شده است.

در سال۱۹۹۸، یک جدول تناوبی با ابعاد ۶۵×۳۵ فوت در موزه‌ی علوم ویرجینیا ساخته شد و از رکوردهای گینش محسوب می‌شود.

 

 


توضیحاتی در خصوص چند معرف و شناساگر معروف |توضیحاتی درمورد چند معرف و طرز تهیه آنها|

بدون نظر

توضیحاتی در خصوص چند معرف و شناساگر معروف

|توضیحاتی درمورد چند معرف و طرز تهیه آنها|


معرف تولنز (تولنس) (نیترات نقره آمونیاکی)

در یک لوله آزمایش ۱ سی سی نیترات نقره ۵% و یک قطره سود ۱۰% اضافهکنید و در حالی که محلول را تکان میدهید چند قطره محلول آمونیاک ۲% اضافه نمائیدتا فقط رسوب قهوه ای اکسید نقره حل گردد و از مصرف آمونیاک اضافی خودداری کنید.(معرف را کمی قبل از مصرف تهیه کنید زیرا در اثر ماندن تجزیه میشود.)

معرف فهلینگ

از دو معرف (الف) و (ب) تشکیل شده که همگام مصرف دو محلول را به نسبت مساوی مخلوط کرده مصرف میکنند.

معرف (الف): ۳۴٫۶ (سی و چهار ممیز شش) گرم سولفات مس آبدار در ۵۰۰ سیسی آب مقطر

معرف (ب): ۱۷۳ گرم تارتارات مضاعف سدیم و پتاسیم و ۷۰ گرم سود در ۵۰۰سی سی آب مقطر

معرف ید در یدور پتاسیم (معرف یدوفرم)

طرز تهیه:
 ۲۰۰ گرم یدید پتاسیم را در ۱۰۰ سی سی آبحل نموده و ۱۰ گرم ید به آن اضافه نمائید و پس از حل شدن حجم محلول را با آب مقطر به۱ لیتر برسانید.

معرف بی سولفیت سدیم

طرز تهیه:
 ۳ سی سی اتانول را به ۱۲ سی سی محلول بیسولفیت سدیم ۳۰% اضافه نموده و در صورتی که کمی نمک رسوب نمود، باید قبل از مصرف بهوسیله صاف نمودن جدا شود.
معرف بیال
طرز تهیه:
۶۰۰  میلی گرم اورسینول رادر ۲۰۰ میلی لیتر اسید کلریدریک غلیظ حل کنید و ۱۰ قطره کلرور فریک    FeCl3 ده درصد اضافه کنید.

معرف لوکاس

طرز تهیه:
یک مول کلرور روی بدون آب را در یک مول اسید کلریدریک غلیظ حل نموده و مخلوط حاصل را سرد کنید.

معرف ۲ و ۴ دی نیترو فنیل هیدرازین

طرز تهیه:
 ۳ گرم ۲ و ۴ دی نیترو فنیل هیدرازین رادر ۱۵ سی سی اسید سولفوریک غلیظ حل نموده سپس به محلول ۲۰ سی سی آب مقطر و ۷۰ سیسی اتانول ۹۵% اضافه نمائید و پس از هم زدن صاف کنید.

معرف سلیوانف

طرز تهیه:
۲۵۰ میلی گرم رزورسینول را در ۵۰۰ میلی لیتر اسید کلریدریک ۶ نرمال حل کنید.

معرف بارفود

طرز تهیه:
 ۶۶ گرم استات مس Cu(CH3COO)2   II و ۱۰ میلی لیتر استیک اسید گلاسیال را در آب حل کنید و حجم محلول رابه یک لیتر برسانید.

معرف نیترات آمونیم سریک

طرز تهیه:
 ۲۰۰ گرم نیترات سریک آمونیم را در ۵۰۰ سی سی اسید نیتریک ۲ نرمال حل نمائید(با حرارت سریع تر حل میشود). رنگ معرف زرد مایل به نارنجی میباشد .

معرف مولیش

طرز تهیه

: ۸ گرم ۱-نفتل را در ۲۰۲ میلی لیتر اتانول حل کنید.

معرف بند لکیت:(معرف گلوکز است(
طرز تهیه:
۱۷۳گرم نیترات سدیم-۱۰۰گرم کربنات سدیم بی آب را به کمک حرارت در ۸۰۰میلی لیتر آبحل کنید و در صورت لزوم از صافی بگذرانید سپس حجم را به ۸۵۰میلی لیتربرسانید.۳/۱۷گرم سولفات مس را در ۱۰۰ میلی لیتر آب جداگانه حل کنید سپس آن رادرحالی که مرتباٌهم می زنید در محلول اول بریزید.وسپس حجم را به یک لیتر برسانید.

معرف استو کارمن

طرز تهیه:
 ۴۵ میلی لیتر اسید استیک  ۱ گرم کارمن  ۵۵ میلی لیتر آب مقطر
روش : کارمن را با استیک اسید مخلوط کنید وآب بیفزایی مخلوط را تا درجه ی جوشبرسانید سپس سرد وصاف کنید.

معرف گیمسا (برای مشاهده ی گلبرگها ی سفید خون)

طرز تهیه:
 ۳ گرم پودر گیسما را در ۳۵۰ سی سی تا ۳۷۵ سی سی متانول کا ملاً حلکنید سپس ۱۵۰ سی سی گلسیرین به آن اضافه کنید وبه مدت ۱۲ ساعت در حرارت ۳۷ درجهقرار دهید.

محلول کارمن زاجی (برای رنگ آمیزی بافتهای گیاهی(

طرز تهیه:
 ۱ گرم پودر کارمن را با ۴ گرم زاج آمونیاکی مخلوط ودر ۱۰۰ سی سی آب مقطر حل می کنیم محلول را ۲۰ دقیقه جوشانده ومدت ۱۲ ساعت آن را بی حرکت می گذاریم،سپس صاف نموده ومورد استفاده قرار می دهیم در صورتی که به مقدار زیاد از این محلول تهیه شود یا بخواهیم مدتی آن را نگه داریم برای جلوگیری از کپک زدگی چندبلور فنیک اسید را در لوله ی آزمایش ریخته ودر حرارت ذوب نموده سپس به محلول رنگیمزبور اضافه می کنیم.
معرف فنل فتالئین (معرف بازها( 
 در محیط بازی قرمز ارغوانی می شود.
طرز تهیه:
 فنل فتالئین را می توان به نسبت ۵۰ به ۵۰ در آب والکل حل کرد.
۱۶فرمل ۵ درصد ( ماده ی تثبیت کننده و نگهداری کننده است (
 مثلاً برای تشریح چشم گاو وقبلاً باید به مدت ۲ روز در محلول فرمل نگهداریشود.
طرز تهیه:
 فرمل تجارتی معمولاً ۴۰ درصد است لذا برای تهیه ی محلول فرمل ۵ درصد ،۵قسمت از فرمل تجارتی را با ۳۵ قسمت آب مقطر مخلوط کنید محلول ۵ درصد حاصل شود.
معرف لوگل (برای رنگ آمیزی ) یا محلول ید یدوره
طرز تهیه:
۳گرم بلورید- ۶ گرم ید ید پتاسیم (ید ور پتاسیم)

ید یدپتاسیم را در ۲۰۰ میلی لیتر آب مقطر حل کرده بلورهای ید را بهآن بیفزایی وآنگاه به کمک آب مقطر حجم را به یک لیتر برسانید لازم است محلول مزبور۲۴ ساعت قبل از به کار بردن تهیه شود چون ید به آرامی در آب حل می شود.

معرف بیوره (معرف پروتئینهااست)
طرز تهیه:
به یک لیتر محلول سود ۱۰درصد ۲۵ میلی لیتر محلول سولفات مس ۳ درصد بیفزائید.(۳ گرمسولفات مس را به۱۰۰ میلی لیتر آب اضافه کنید محلول ۳ درصد ساخته خواهد شد)اینمحلول در صورت ماندن خراب می شود پس باید تازه تهیه شود.

معرف بلو دو متیلن (برای رنگ آمیزی بافتهای مرده است)

طرز تهیه:
محلول ذخیره ۴۸/۱گرم ماده ی خشک را به ۱۰۰ میلی لیتر الکل ایزوپروپیل اضافه کنیدمحلول کار ،محلول ذخیره را باید به نسبت ۱ به ۱۰ رقیق کرد(۱۰میلی لیتر محلول با ۹۰میلی لیتر آب مقطر)

معرف سودان (برای رنگ آمیزی چربیها)

طرز تهیه:
 ۵۰ میلی لیتر استون را به ۵۰ میلی لیتر الکل ۷۰ درصد بیفزائید وسپس سودان  را تا رسیدن به حد اشتعال در محلول حاصله بریزید بدین ترتیب محلولی۲/۰درصد فراهم می آید.
معرف برم تیمول بلو (معرف co2است)
طرز تهیه:
۵/۰گرم برم تیمول بلو را در ۵۰۰ میلی لیتر آب حل کنید سپس یک قطره آمونیاک به آنبیفزایید تا رنگش آبی تیره شود (محلول ذخیره است)برای ساختن محلول ۲۰ قطره در یکلوله آزمایش کافی است.
معرف کریستال ویوله (برای استفاده در باکتری شناسی)
طرز تهیه:
۱۴ گرم کریستال ویوله را در ۱۰۰ میلی لیتر الکل ایزو پروپیل ۹۵ درصد حل کنید ومحلولرا ۲روز به حال خود بگذارید،سپس محلول را صاف کنید. این محلول ذخیره است .برای استفادهدر باکتری شناسی ، محلول را تا ۱۰ برابر با آب رقیق کنید.

محلول رینگر (برای نگهداری بافتهای زنده)مانند قورباغه

طرز تهیه:
 ۳/۰گرم کلرید کلسیم- ۲۵/۰گرم کلرید پتاسیم- ۵/۶گرم کلرید سدیم این مواردرا یک لیتر آب مقطر حل کنید.

پستانداران:موارد زیر را در یک لیتر آب مقطر حل کنید.

۳/۰گرم کلرید کلسیم- ۲۵/۰گرم کلرید پتاسیم  ۵/۸گرم کلرید سدیم

 

 


سئوالات امتحانی نهایی شیمی ۳ داخل و خارج کشور در سهریورماه۹۴

بدون نظر

سئوالات امتحانی نهایی شیمی ۳ داخل و خارج کشور در سهریورماه۹۴

دانلود سوالات شیمی ۳ نهایی شهریور ۱۳۹۴ داخل کشور

دانلود سوالات شیمی ۳ نهایی شهریور ۱۳۹۴ خارج از کشور


احتمال وجود آب مایع در کره مریخ *

بدون نظر

احتمال وجود آب مایع در کره مریخ *

دانشمندان می‌گویند که وجود رگه‌های تیره روی سطح کره مریخ به احتمال قوی به دلیل جریان فصلی آب مایع است و این به نوبه خود می‌تواند امکان وجود حیات در این کره را فراهم آورد.

    

تصاویری که از ماهواره‌ ناسا دریافت شده نشان می‌دهد که این لایه‌های تیره رنگ ظاهرا ناشی از ته‌نشین شدن نمک روی سراشیبی‌های کره مریخ است. nasrollahi5.blogfa.com

انواع نمک‌های موجود در کره مریخ دارای قابلیت کاهش نقطه انجماد و افزایش نقطه تبخیر آب است. در نتیجه آب مایعی که در نزدیکی سطح مریخ تشکیل می‌شود به اندازه کافی فرصت حرکت کردن را پیدا می‌کند.

گروه پژوهشگران نتیجه تحقیقات اخیر را در نشریه نچرال جیوساینس (Nature Geoscince) منتشر کرده‌اند.

دانشمندان معتقدند که این موضوع می‌تواند به امکان وجود حیات در مریخ شدت بخشد، زیرا وجود آب مایع زمینه تشکیل موجودات تک سلولی را فراهم می‌آورد.nasrollahi5.blogfa.com

همچنین به گفته این پژوهشگران، در صورت یافتن منابع آب مایع روی سطح کره مریخ، فضانوردان در آینده ممکن است بتوانند از آن برای استفاده خود بهره‌برداری کنند.

البته به گفته آنها، یافتن آب مایع روی سطح کره مریخ کار ساده‌ای نیست، زیرا معمولا دمای هوا زیر صفر درجه است و فشار اتمسفری به حدی پایین است که موجب بخار شدن سریع آب می‌شود.

اما مشاهده لایه‌ها و رگه‌های عمیق سطح کره مریخ در طول ۱۵ سال گذشته و تغییر شکل آنها در فصول مختلف به این فرضیه استحکام می‌بخشد. nasrollahi5.blogfa.com

 

دانلود فیلمی کوتاه از کانال یورونیوز درباره کشف آب در مریخ توسط ناسا (۳٫۴مگابایت)

 

 


مهم ترین پژوهش های انجام شده توسط دانشمندان مطرح شده درفصل اول شیمی ۲

بدون نظر

مهم ترین پژوهش های انجام شده توسط دانشمندان مطرح شده درفصل اول شیمی ۲

نام دانشمند

فعالیت ها یا نظریات مهم

تالس

آب را عنصر اصلی سازنده جهان هستی می دانست

ارسطو

چهارعنصر آب ، هوا ، خاک ، آتش را عناصراصلی سازنده کائنات می دانست ( عناصر چهارگانه ارسطو)

رابرت بویل

با انتشار کتابی به نام شیمیدان شکاک تعریف تازه ای ازعنصررابیان نمود.وی در کتاب خودعنصررا ماده ای که نمی توان آن را به موادساده تری تبدیل کرد ، معرفی کردوشیمی را علمی تجربی نامیدواز دانشمندان خواست تا افزون بر مشاهده کردن واندیشیدن ونتیجه گیری که هرسه تنها ابزار یونانیان برای مطالعه ی طبیعت بود به پژوهش های عملی نیز اقدام کنند.

دموکریت

برای نخستین بارواژه ی اتم به معنای تجزیه ناپذیررامطرح کردوگفت که همه ی مواداز ذرات کوچک وتجزیه ناپذیری به نام اتم ساخته شده اند.

دالتون

نخستین نظریه اتمی را در ۷ بند ارائه کردکه البته تعدادی از بندها طی پژوهش های بعدی نقض شد.

مایکل فارادی

آزمایش ها وتحقیقات زیادی روی برقکافت ترکیب های شیمیایی فلزدارانجام دادکه انجام این آزمایش ها توسط فارادی به کشف الکترون منجرشد.

تامسون

۱– آزمایشات  زیادی روی لوله پرتوی کاتدی انجام داد.

۲-با تغییرجنس کاتد درلوله ی کاتدی از آهن به مس نشان دادکه الکترون جزء سازنده ی همه ی اتم هاست.

۳- نسبت بار به جرم الکترون توسط تامسون مشخص گردید.

۴-مدل الکترونی کیک کشمشی یا مدل هندوانه ای را ارائه کرد.

رابرت میلیکان

مقدار بارالکتریکی الکترون توسط این دانشمندآمریکایی تعیین شد.

هانری بکرل

خاصیت پرتوزایی راباتحقیق برروی سنگ معدن اورانیوم ودر ماجرای فیلم عکاسی کشف کرد.

ماری کوری

انتخاب نام پرتوزایی ومطالعه روی موادپرتوزابه همراه همسرش پی یر کوری

ارنست رادرفورد

۱-مطالعه درخاصیت پرتوزایی وکشف پرتوهای آلفا وبتا وگاما ومقایسه یجنس وبار وقدرت نفوذ هر پرتو

۲-کشف هسته ی اتم (طی آزمایش بمباران ورقه ی طلا) وارائه اتم هسته دار

۳-محاسبه ی تقریبی قطراتم وقطرهسته ی اتم

۴-کشف پروتون

جیمزچادویک

کشف نوترون

هنری موزلی

تعیین عدداتمی عنصرها

رابرت بونزن

۱-طراحی چراغ بونزن

۲-اختراع دستگاه طیف بین

۳-کشف عناصرروبیدیم وسزیم حین آزمایش روی یک سنگ معدنی لیتیم دار

نیلز بور

۱-توجیه طیف نشری خطی هیدروژن

۲-پیشنهاد مدار های الکترونی دراطراف هسته

۳- ارائه مدل اتمی سیاره ای یا منظومه ای

شرودینگر

ارائه مدل کوانتمی اتم با توجه به رفتار ذره ای وموجی الکترون وبا تأکیدبررفتارموجی آن و پیشنهاد سه عدد کوانتمی ( عدد کوانتمی اصلی- اوربیتالی-  مغناطیسی)

رونتگن

کشف پرتوی  ایکس توسط این دانشمند آلمانی

انگستروم

برای نخستین بارطیف نشری خطی هیدروژن را یافت وموفق به اندازه گیری دقیق طول موج هرخط شد.

 

پائولی

ارائه ی اصل طرد پائولی


آموزش شیمی ۴ – باب اول و دوم

بدون نظر

اموزش باب ۱و۲ شیمی۴

  دانش آموزان سال چهارم در سال جاری می توانند از جزوه اقای فردین محمدی از لینک زیر استفاده نمایند

دریافت


تازه های شیمی در تابستان ۱۳۹۴

بدون نظر

تازه های شیمی در تابستان ۱۳۹۴

از اقای نصرالهی

عدم برتری صابونهای آنتی باکتریال بر صابونهای معمولی : در صابونهای ضدباکتری ، ماده ای به نام تریکلوسان به غلظت ۳/۰  درصد مورد استفاده قرار می گیرد . پژوهشی جدید نشان داده است که این ماده تاثیر قابل توجهی بر پاکسازی باکتری در زمان کوتاه ندارد . nasrollahi5.blogfa.com

جداسازی آب و روغن توسط غشایی جدید : نوعی توری فولادی با پوششی از بسپار خودتمیزگر ساخته شده است که می تواند روغن را از مخلوط آب و روغن جدا کند .

کشف ساختار جدیدی از قلع به شکل گرافن : قبلاً پیش بینی شده بود که قلع ، همچون گرافن ، می تواند یک لایه نازک تک اتمی ایجاد کند . برای اولین بار ، این لایه نازک ساخته شده و «استانن» نام گرفته است . پیش بینی می شود که استانن ، بدون تولید گرما ، رسانای الکتریسیته باشد ؛ اما هنوز پژوهش ها ادامه دارد . nasrollahi5.blogfa.com

کشف واحد سازنده الکترون : واحد سازنده الکترون که «فرمیون وِیل» نام دارد ، توسط دو تیم بین المللی کشف شد . دانشمندان حدود ۸۶ سال پیش ، تئوری حضور این ماده را ارایه کرده بودند ، اما آنرا به تازگی در بلورهای آرسنید تانتال مشاهده کرده اند .

بازبینی جرم اتمی ایتربیُم : در پژوهشی جدید ، با اندازه گیری فراوانی ایزوتوپ های ایتربیم ، جرم اتمی استاندارد این عنصر ، از ۰۵۴/۱۷۳ به ۰۴۴/۱۷۳ تغییر کرد .

آلودگی اوزون تروپوسفری ، رایحه گل ها را کاهش داده است : اوزون تروپوسفری ، ترکیبات آلی فرّار را ، که در گل ها دارای رایحه ای خوشایند هستند ، تخریب می کند و خوشبویی گل ها را کاهش می دهد . این پدیده برای زنبورها نیز دردآور است .nasrollahi5.blogfa.com

آتش بازی دوست دار محیط زیست : ترکیبات کُلُردار موجود در مواد آتش بازی ، مواد سرطانزایی تولید می کنند که به طرف زمین بازمی گردند . اخیراً در ترکیبات مواد آتش بازی ها به جای پلی وینیل کلرید ، از ماده جدیدی استفاده می شود که اثر سرطانزایی ندارد و نور قرمز خیره کننده ای هم تولید می کند . nasrollahi5.blogfa.com

پلیمری ضدیخ که از سلول ها در سرما محافظت می کند : بسپار جدیدی ساخته شده است که از رشد بلورهای یخ درون گلبولهای قرمز خون جلوگیری می کند و بدین ترتیب بافت ها را سالم حفظ می کند . این فناوری ، نگهداری بافت ها و اندام ها را در دماهای پایین ممکن می سازد .

صحیح ترین عدد آووگادرو تاکنون : در یک آنالیز جدید ، عدم قطعیت عدد آووگادرو تا ۲۰ اتم در میلیارد ، کاهش یافته است . ای اندازه گیری برای کُره ای از جنس سیلیسیم انجام گرفته است .

کفِ قابل اسپری برای جلوگیری از خونریزی : پژوهشگران ، کفِ اسپری شونده ای حاوی نوعی «کیتوسان» تغییر شکل یافته ساخته اند که خونریزی را به میزان ۹۰ درصد کاهش می دهد . از این ماده می توان برای بندآوردن خونریزی در تصادفات و جراحی ها استفاده کرد .


لزوم تدریس نحوه رسم آرایش الکترونی عناصر مختلف به روش بور در بخش اول کتاب درسی شیمی(۲) و آزمایشگاه

بدون نظر

در بخش اول کتاب شیمی سال دوم دوره متوسطه دبیرستان ( رشته های علوم تجربی و ریاضی فیزیک ) به بررسی ساختار الکترونی اتم پرداخته شده است که در این بین جای بحث بیشتر و مفصلتر در مورد ساختار الکترونی اتم مطابق نظریه اتمی بور خالی به نظر می رسد. در کتاب درسی شیمی(۲) و آزمایشگاه برای مبحث شناخت ساختار اتم و در جهت حفظ توالی مطالب مندرج در این بخش به ترتیب از مدل اتمی تامسون، مدل اتم هسته دار رادرفورد، مدل اتمی بور و مدل کوانتومی اتم نام برده شده است. لیکن نویسنده این مقاله معتقد است در بخش مربوط به مدل اتمی بور پرداختن به رسم آرایش الکترونی بور برای عناصر مندرج در جدول تناوبی چه از نظر کمک به درک مفهوم مدل کوانتومی، چه از نظر کمک به درک موقعیت عناصر در جدول تناوبی ( تعیین گروه و دوره )، و چه درکمک به یاددهی مفاهیم پایه شیمی از جمله انرژی یونش عناصر، قاعده هشتایی و مفهوم یون یک پیش نیاز مهم محسوب می شود و از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

دانلود مقاله


تدریس آرایش الکترونی اوربیتالی بر مبنای آرایش الکترونی بور

بدون نظر

تدریس آرایش الکترونی اوربیتالی بر مبنای آرایش الکترونی بور

آموزش رسم آرایش الکترونی به روش اوربیتالی به دانش آموزان پایه دوم رشته های علوم تجربی یا ریاضی فیزیک آنهم در بخش اول کتاب درسی شیمی (۲) و آزمایشگاه بی شک شاید از دشواریهای تدریس این کتاب برای دبیران شیمی باشد. در این مقاله نویسنده سعی در بیان شیوه جدیدی به منظور یاددهی رسم آرایش الکترونی عناصر به روش اوربیتالی دارد که از یک طرف برای دبیر سهولت در فرایند آموزش آن و از طرف دیگر برای فراگیر سهولت فهم و یادگیری را به دنبال خواهد داشت. این مهم تنها به کمک رسم یک دیگرام و با تأکید بر آرایش الکترونی بور صورت می گیرد. نگارش دیاگرام بصورت عمودی و با رسم آرایش الکترونی بور در بالا آغاز می شود و سپس با تدریس همزمان اعداد کوانتومی چهارگانه با پیشرفتی رو به پایین ادامه می یابد، بطوریکه در پایین دیاگرام آرایش الکترونی به روش اوربیتالی حاصل می شود.

دانلود مقاله


آموزش تعیین فرمول شیمیایی ترکیبات یونی به کمک رسم جدول

بدون نظر

آموزش تعیین فرمول شیمیایی ترکیبات یونی به کمک رسم جدول

ترکیبات یونی یکی از مهمترین مواد در شیمی می باشند. این ترکیبات متشکل از آنیونها و کاتیونها می باشند که توسط جاذبۀ الکتروستاتیکی، در یک ساختار بلوری به هم نگه داشته شده اند. این ساختار بلوری، معمولاً طرح هندسی تکرار شدنی دارد. آموزش تعیین فرمول شیمیایی برای این ترکیبات با توجه به کثرت آنها بسیار مهم می باشد. در این مقاله سعی براین شده است تا به روش آسانی برای تدریس این مهمّ اشاره شود و آن آموزش تعیین فرمول ترکیبات یونی با استفاده از رسم جدول است.

دانلود مقاله

 


صفحه 1 از 612345...قبلی »