شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

آزمایش یک واکنش های گرماگیر   شرح کار     چند قطره آب برروی یک تخته می ریزیم و ظرف حاوی دو محلولNH4SCN  و Ba(OH)2  که قبلا با هم مخلوط شده اند را بر روی آب قرار می دهیم که به علت گرماگیر بودن واکنش ؛واکنش گرمای لازم را از محیط یعنی آب می گیرد […]

جزوه ی کامل موازنه ی واکنش های شیمیایی کنکور دانلود رایگان جزوه  

سئوالات امتحانی طبقه بندی شده شیمی سوم از اینجا دانلود کنید .  

لینک دانلود ۹۳ ( جدید ) : سوالات نهایی شیمی ۳

تست های جمع بندی شیمی ۳    تست های جمع بندی شیمی ۳  کاری از گزینه ۲ رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید. این تست ها با پاسخ تشریحی هستند و میتواند واقعا بشما کمک کنند  تست های جمع بندی شیمی ۳  شامل تست های دو فصل اول شیمی ۳ هستتند.   دانلود تست های […]

درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش   درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش که توسط کانون فرهنگی آموزش قرار گرفته رو برای دانلود براتون گذاشتیم. درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش شامل تمامی نکات کنکوری این فصل به همراه تعدادی تست های تالیفی استاندارد و مناسبه.   دانلود درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش  

بایگانی برای آذر, ۱۳۹۴

شکل اربیتالهای مختلف در یک نگاه

بدون نظر

کیک زرد هسته ای چیست؟

بدون نظر

کیک زرد پودری است زبر و غیر قابل حل در آب که دارای حدود ۸۰ درصد اکسید اورانیوم است.

سنگ معدن اورانیوم حاوی یک تا بیست درصد اکسید اورانیوم که معمولا دارای فرمول شیمیایی U3O8 است می باشد. در اکثر معادن درصد خلوص اورانیوم بسیار کم است لذا تبدیل آن به کیک زرد برای صادرات الزامی است.

به این ترتیب هر کشوری که دارای معدن اورانیوم باشد برای بهره برداری از آن باید حداقل دارای صنایع تبدیل سنگ معدن به کیک زرد باشد.

برای تولید کیک زرد سنگ معدن ابتدا خرد و سپس بصورت خمیر درمی آید. سپس با پروسه های شیمیایی و افزودن اسید سولفوریک فیلتر و خشک کردن کیک زرد بدست می آید.

توجه داشته باشید که کیک زرد همیشه زرد نیست.

اولین بار که پروسه تولید کیک زرد انجام شد پودری متمایل به رنگ زرد حاصل شد که آن را کیک زرد نامیدند ولی در بسیاری از تاسیسات استخراج سنگ معدن کیک حاصله رنگ متفاوتی دارد که وابسته به نوع معدن، میزان هیدارته بودن محصول، درجه خلوص و درجه حرارتی است که درآن ماده خشک می گردد. درجه حرارت بالاتر در خشک کردن موجب تیره تر شدن محصول می گردد.
بر این اساس کیک زرد ممکن است به رنگ های سبز تیره مایل به سیاه و قهوه ای هم باشد.


چند نمونه سئوال از بخش اول شیمی ۲و۳

بدون نظر

آزمون بخش اول شیمی سال سوم

آزمون جدول تناوبی

آزمون بخش اول نمونه (۱)

آزمون بخش اول نمونه (۲)

آزمون بخش اول نمونه (۳)

۴

آزمون بخش اول شیمی سال دوم نمونه (۲)

آزمون بخش اول شیمی سال دوم نمونه (۳)

آزمون بخش اول شیمی سال دوم نمونه (۴)


اثر تونلی به زبان ساده (Tunnelling effect)

بدون نظر

اثر تونلی به زبان ساده (Tunnelling effect)

طبق مدل کوانتومی اتم ، الکترونها مانند ابری هسته را احاطه کرده اند و یک الکترون در هر لحظه ممکن است در نقطه ای اطراف هسته حظور داشته باشد . حدود ۹۰% احتمال دارد که الکترون در هر لحظه در فضای “اوربیتال” باشد و ۱۰% احتمال دارد خارج از آن باشد .

حال اگر دو اتم بسیار به هم نزدیک شوند این احتمال وجود دارد که ابرهای الکترونی آنها در خارج از اوربیتال با هم همپوشانی کنند . حالا چه اتفاقی می افتد ؟ nasrollahi5.blogfa.com

اگر بین دو اتم اختلاف پتانسیل ایجاد کنیم الکترون می تواند از اتمی به اتم دیگر انتقال یابد و جریان الکتریکی بسیار کوچکی ایجاد کند که شدت این جریان با فاصله ی اتم ها رابطه ی وارونه دارد . این اثر کوانتومی « اثر تونلی » و جریان ایجاد شده « جریان تونلی » نامیده می شود .

از اثر تونلی در میکروسکوپهای الکترونی تونل زنی استفاده می شود .                                            


مفاهیم سرعت و چند مسئله دران زمینه

بدون نظر

مفاهیم سرعت و چند مسئله دران زمینه

جهت دانلود با لینک مستقیم، بر روی یکی از دکمه های زیر کلیک بفرمایید، همچنین به شما توصیه می کنیم که فیلم ها را با نرم افزار اینترنت دانلود منیجر دانلود بفرمایید.

دانلود کیفیت عالی (۱٫۲۳ گیگابایت)دانلود کیفیت بالا (۱۲۷٫۵۳ مگابایت)دانلود کیفیت متوسط(۴۹٫۲۴ مگابایت)

در صورتی که فیلم ها را بر روی نمایشگرهای بزرگ تماشا می کنید به کیفیت عالی فیلم ها نیاز دارید، همچنین در صورتی که اینترنت پر سرعت ندارید و یا فیلم ها را با تلفن های همراه تماشا می کنید از کیفیت ۲۴۰ ( متوسط ) استفاده بفرمایید، در غیر این صورت کیفیت ۴۸۰ ( بالا) برای شما مناسب تر است.

برای تماشای فیلم ها از PotPlayer نسخه ی dvb support (همراه کدک های تصویری) استفاده نمایید، در نرم افزارهای دیگر امکان دارد که تصویر فیلم ها نامناسب و یا حتی صدا و تصویر هماهنگ نباشند.

 

تصویری متحرک و زیبا

بدون نظر

تصویری متحرک و زیبا

عکس های فانتزی متحرک و زیبا - www.jazzaab.ir


پیامدهای تشابه خواص استرانسیم وکلسیم استرانسیم وتعیین زادگاه انسان

بدون نظر

پیامدهای تشابه خواص استرانسیم وکلسیم استرانسیم وتعیین زادگاه انسان

استرانسیم یک فلز قلیایی خاکی به رنگ نقره ای- زرد است.این عنصر در طبیعت به صورت دو کانی به نام های سلستیت (استرانسیم سولفات،SrSO4) و استرونتیانیت (استرانسیم کربنات،SrSO3)یافت می شود.استرانسیم ۹۰ مهم ترین ایزوتوپ پرتوزای استرانسیم است که نیم عمر آن به ۱/۲۹ سال می رسدو ذرات بتا نشر می کند.از آنجا که استرانسیم در گروه دوم جدول تناوبی ،پایین کلسیم،قرار دارد خواص آن بسیار شبیه خواص کلسیم است.برای نمونه شعاع یون استرانسیم خیلی به شعاع یون کلسیم نزدیک است.شعاع یون کلسیم واسترانسیم به ترتیب۰۶/۱ و ۲۷/۱ آنگستروم است.تشابه خواص این دو عنصر نتایج وپیامدهایی دارد که دو مورد از آن ها را بررسی می کنیم.

بسیاری از سنگ ها مقدار اندکی استرانسیم دارند.نسبت ایزوتوپ استرانسیم ۸۷ و ۸۶ به یکدیگر بسته به منطقه زمین شناختی، متفاوت است.اغلب ، در صخره های پیرتر درصد استرانسیم ۸۷ بیشتر است. این عنصر از طریق آب آشامیدنی وغذاهای گیاهی وارد بدن انسان و جانوران می شود.چون خواص شیمیایی استرانسیم مشابه کلسیم است،استرانسیم به جای کلسیم در مینای دندان و استخوان ها انباشته می شود.به این شکل یک علامت شیمیایی از منطقه زمین شناختی در بدن افرادی که در آن زندگی می کنند ایجاذ می شود.

ترکیب شیمیایی مینای دندان هر فرد،از زمان شکل گیری دندان او در دوران کودکی ، تا پایان عمر وی ثابت است.بنابراین نسبت ایزوتوپ های استرانسیم در مینا، با این نسبت در منطقه ای که فرد دوران کودکی خود را گذرانده است یکسان است. اما ترکیب استخوان طی یک دوره ۷ تا ۱۰ ساله تغییر می کند. از اینرو، نسبت ایزوتوپ های استرانسیم در استخوان، ناحیه ای را که فرد، دهه گذشته زندگی خود را در آن سپری کرده است نشان می دهد.

زمین شیمی دانها وباستان شناسان، به کمک دستگاه طیف سنج جرمی و اندازه گیری نسبت ایزوتوپ های ۸۷ و ۸۶ استرانسیم ، هم در مینای دندان وهم در استخوان افرادی که صدها سال پیش می زیسته اند،می توانند تعیین کنند که آیا این افراد در دوران زندگی خود مهاجرت کرده اند یا نه. همچنین با این روش تعیین دقیق محل تولد این افراد امکان پذیر است.داگلاس پرایس باستانشناس، وجیم بارتون زمین شیمی دان، برای نخستین بار از این روش در ایالت آریزونای ایالات متحده استفاده کردند.

استخوان پرتوزا

یکی از پیامدهای تشابه خواص دو گونه شیمیایی این است که گاهی بدن انسان یک گونه را به جای دیگری اشتباه می گیرد. استخوان های سالم برای بازسازی خود همواره به کلسیم نیاز دارند.کلسیم مورد نیاز در رژیم غذایی ما، در درجه اول، از فرآورده های لبنی، وسپس برخی از گیاهان،به ویژه سبزی های پهن برگ تیره رنگ، مانند اسفناج وکلم تامین می شود.

استرانسیم ۹۰ که یک ایزوتوپ پرتوزا است، در ذرات پرتوزای حاصل از انفجار بمب اتمی یافت می شود و یکی از اجزای پسماندهای تولید شده به وسیله نیروگاههای اتمی به شمار می رود. استرانسیم ۹۰ منتشر شده در هواکره سرانجام وارد آب وخاک می شود و می تواند از راه خوردن گیاهان،ونیز از راه تنفس ذرات معلق در هوا، وارد بدن ما شود. در این حال ممکن است یون های کلسیم با یون های استرانسیم توسط بدن اشتباه گرفته شود.

قرار گرفتن مداوم در برابر پرتوهای نشر شده توسط استرانسیم ۹۰ ، نه تنها به استخوان وبافت نرم اطراف آن آسیب می رساند،بلکه تخریب سلول های بنیادی را ـ که برای دستگاه ایمنی بدن ضروری اندـ به همراه دارد.قرار گرفتن طولانی مدت در برابر این پرتوها منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان خون و انواع دیگر سرطان می شود.

منابع:Burdge  julia  “chemistry

www.archaeology.org


نشاسته ذرت و آتش

بدون نظر

نشاسته ذرت و آتش


اگر شما نشاسته ذرت را به یک شعله نزدیک کنید نمی سوزد. این  تست جهت  ایمنی پروژه است. نشاسته ذرت تنها زمانی مشتعل می شود که آن را به صورت پودر ریز پراکنده کنید. وقتی این اتفاق می افتد، ذرات سوخت به اندازه کافی کوچک شده در نتیجه می سوزند. سعی کنید این آزمایش را خارج از منزل انجام دهید. برای انجام این آزمایش، دهان خود را از نشاسته ذرت پرکنید (حدود دو قاشق مربا خوری). نشاسته ذرت خوراکی است،بنابراین شما کافی است نشاسته ذرت را به سوی شعله ای تف کنید یا مثل سوت زدن آن را بیرون برانید. شعله زیبایی فوران می کند.


مقایسه آب سخت و آب نرم

بدون نظر

مقایسه آب سخت و آب نرم

 

آب سخـت آبـي اسـت كـه حـاوي گـچ، آهـك و ديــگر املاح محلول مي بـاشـد. در آب سـخـت سـطـــح برخي از املاح مـعـدني مـحـلـول در آب بيـشـــتر است. اين املاح معدني عمدتا شامل كربنات كلسيم و كربنات منيزيم مي باشند.

اما املاحي مانند بي كربناتها، سولفاتها و سيليكات ها و هــمچنين آهن و منگنز را نيز در برميگيرد. با آنكه نوشيدن آب سـخـت مشـكل خـاصـي بـراي سـلامـتـي شـما ايجاد نمي كنـد (جـز آنـكه ميتواند تشكيل سنگ كليه را افزايش دهـد) چــه بسا ممكن است در برخي موارد مزيتهايي نيز داشـتــه باشد (مثلا  استخوانهای شکسته سريعتر جوش مي خـورند و يا خوردگي را در لوله ها به حداقل ميرساند)

امــا مصرف آب سخت مضرات بسياري نيز دارا ميباشد كه به قرار زير ميباشد:

 

 

۱– موجب رسوب مواد آهكي بروي جداره داخلي كتريها، قوريها، لوله هاي آب گرم، لباس شوييها، ظرف شوييها، كولرها، شوفاژها و ديگهاي بخار ميگردد.

۲– كيفيت طعم و مزه چاي و قهوه را كاهش ميدهد.

۳– صابون، شامپو و ساير شوينده هاي خانگي با آب سخت خوب كف توليد نميكنند بنابراين بازده شستشو كاهش يافته و مصرف شوينده ها افزايش مي يابد.

۴– سبب خشن و زبر شدن البسه، رنگ پريدگي لباسها و خاكستري شدن لباسهاي سفيد رنگ ميشود. عمر مفيد لباسها را كاهش ميدهد.

 

۵– كارايي و راندمان شوفاژ و ساير سيستمهاي گرمايشي كه در آنها آب جريان دارد راكاهش ميدهد.

 

۶– سبزيها به خوبي پخته نميگردند.

 

۷- شستن بدن حين استحمام با آب سخت سبب ميگردد قشري از نمكهاي نامحلول روي پوست و موهاي بدن رسوب كند. كه همين امر سبب مسدود شدن روزنه ها و خارش و سوزش پوست ميگردد. همچنين موها را رنگ پريده كرده و شانه كردن و برس كشيدن موها دشوار ميگردد. اين رسوبات رشد باكتريها را نيز تسهيل ميكند.

 

براي كاهش سختي آب ميتوانيد از فيلترهاي تصفيه كننده آب خانگي استفاده كنيد كه داراي سختي گير ميباشند. سختي گيرها با تبادل يونهاي كلسيم و منيزيم با يونهاي سديم و پتاسيم غلظت املاح سخت را كاهش ميدهند.

 

مزاياي آبي كه سختي آن گرفته شده است:

۱– عمر مفيد هيترها، ظرف شوييها و ماشين لباس شوييها و لوله هاي آب افزايش مييابد.

 

۲- صابون و شامپو بهتر كف توليد كرده و ميزان مصرف آنها ۵۰ درصد كاهش مي يابد.

۳– كف خمير دندان افزايش مي يابد.

۴– بازده سيستمهاي گرمايشي افزايش مي يابد.

 

۵– مدت زمان شستشوي ظرفها كاهش مي يابد.

۶- جرم و رسوبات كتري، قوري، لوله هاي آب گرم و وان حمام حذف ميگردد.

۷– رگه ها و لكهاي ظروف پس از شستشو به حداقل رسيده و ظروف براق تر و درخشنده تر ميگردند.

 

۸– موها را نرم و لطيف كرده و شانه و برس زدن آنها راحت تر ميگردد.

۹- شستشوي خودرو آسانتر ميگردد.

۱۰- اصلاح ريش صورت آسانتر ميگردد.

۱۱- خشكي و زبري پوست كاهش مي يابد.

 

۱۲– رخت ها پس از ششتشو نرمتر و روشنتر ميشوند.


نقد وبرسی ازمون جامع تعاونی سنجش

بدون نظر

 نقد وبرسی ازمون جامع تعاونی سنجش

فعلاً سوالات و پاسخ نامه را دانلود کنید :

آزمون جامع ۱ – ۲۱ فروردین ۹۴

پاسخ نامه

آزمون جامع ۲ – ۱۱ اردیبهشت ۹۴

پاسخ نامه

آزمون جامع ۳ – ۲۵ اردیبهشت ۹۴

پاسخ نامه

آزمون جامع ۴ – ۱۵ خرداد ۹۴

پاسخ نامه

.

آزمون های سال ۹۳ :

تحلیل آزمون جامع ۲ خرداد ۹۳

آزمون جامع ۲۳ خرداد ۹۳

.

پاسخ تشریحی کنکور ۹۳ رشته ریاضی (کلیک کنید)

 


صفحه 1 از 512345