شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

آزمایش یک واکنش های گرماگیر   شرح کار     چند قطره آب برروی یک تخته می ریزیم و ظرف حاوی دو محلولNH4SCN  و Ba(OH)2  که قبلا با هم مخلوط شده اند را بر روی آب قرار می دهیم که به علت گرماگیر بودن واکنش ؛واکنش گرمای لازم را از محیط یعنی آب می گیرد […]

جزوه ی کامل موازنه ی واکنش های شیمیایی کنکور دانلود رایگان جزوه  

سئوالات امتحانی طبقه بندی شده شیمی سوم از اینجا دانلود کنید .  

لینک دانلود ۹۳ ( جدید ) : سوالات نهایی شیمی ۳

تست های جمع بندی شیمی ۳    تست های جمع بندی شیمی ۳  کاری از گزینه ۲ رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید. این تست ها با پاسخ تشریحی هستند و میتواند واقعا بشما کمک کنند  تست های جمع بندی شیمی ۳  شامل تست های دو فصل اول شیمی ۳ هستتند.   دانلود تست های […]

درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش   درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش که توسط کانون فرهنگی آموزش قرار گرفته رو برای دانلود براتون گذاشتیم. درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش شامل تمامی نکات کنکوری این فصل به همراه تعدادی تست های تالیفی استاندارد و مناسبه.   دانلود درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش  

تازه های شیمی

تازه های شیمی

 ۱– ضدیخ ، این بار در سلول های خورشیدی :

 آمیزه ای از ضد یخِ خودرو و مواد ارزان قیمت دیگر ، می تواند به تولید سلول های خورشیدی ارزانتری منجر شود … .

دانشمندان دانشگاه اورگون آمریکا به این نتیجه رسیده اند که از اتیلن گلیکول ، ماده ای که به عنوان ضدیخ در رادیاتور خودروها مورد استفاده قرار می گیرد ، می توان به عنوان حلّال ارزان قیمت در واکنشگاههای ” پیوسته جریان ” که در تولید سلول های خورشیدی لایه نازک به کار می رود ، استفاده کرد . در کنار ضدیخ ، از CZTS ( مس روی قلع سولفید ) نیز به عنوان ماده ای ارزان و دارای خواص نوری ویژه استفاده شده است .

ترکیباتی که امروزه در سلول های خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرند ، بسیار گران هستند و نیازمند مصرف مواد سمی هستند  . جالب است بدانید که بسیاری از سلول های خورشیدی موجود ، از CIGS ( مس ایندیم گالیم دی سلنید ) ساخته شده اند . در این آمیزه ، ایندیم فلزی کمیاب است و قیمت آن ۲۷۵ برابر فلز روی می باشد . تکنیک جدید ، علاوه بر کاهش هزینه ها ، باعث کاهش آلودگی محیط زیست نیز خواهد شد . همچنین برای تولید نانوذرات بلوری با کیفیت بالاتر ، کنترل بهتری بر دما ، زمان واکنش و انتقال جرم خواهد داشت .

۲- موبایلتونو با فرمیک اسید شارژ کنید :

در یک فناوری دوستدار محیط زیست ، از فرمیک اسید در سلول های سوختی موجود در گوشی تلفن همراه و لپ تاپ خواهد شد … .

سلول های سوختی نوعی از باتری ها هستند که به منبع پیوسته ای از سوخت و اکسیژن نیاز دارند  . فناوری تولید این سلول ها با فرمیک اسید ، در دسترس بوده است اما این سلول های توان و عمر مفیدی برای تولید الکتریسیته نداشته اند . در فناوری جدید سعی شده است با استفاده از کاتالیزگر مناسب ، افت انرژی کاهش یابد و با افزایش سرعت واکنش شیمیایی ، کارایی سلول سوختی افزایش یابد . کاتالیزگر مورد استفاده در این فناوری ، نانوذرات پالادیمِ متصل به نانوالیاف کربنی مارپیچی می باشد . می دانیم که نانو الیاف کربنی دارای رسانایی الکتریکی فوق العاده ای هستند . از طرفی ، فرمیک اسید از منابع تجدیدپذیر ، همچون چوب ، قابل حصول است و از این رو برای محیط زیست یک ماده بی خطر محسوب می شود . مزیت این نوع باتری بر باتری لیتیمی این است که جایگزینیِ سوخت آن تنها چند ثانیه به طول می انجامد .

۳– دختری که با موز در عالم پلاستیک انقلاب به پا کرد :

یک دانش آموز پس از بررسی طرح استفاده از پوست انبه در صنعت پلاستیک سازی در برخی نقاط جهان به فکر توسعه فرآیندی برای تبدیل پوست موز در تولید پلاستیک زیستی افتاد… .

“الیف بیگلین” در تحقیقات خود دریافت که نشاسته و سلولز موجود در پوست موز می تواند برای تولید عایق کننده سیم و ساخت پروتزهای پزشکی کاربرد داشته باشند.در فرآیند شیمیایی که توسط این دانش آموز مبتکر توسعه یافته است، پوست موز به پلاستیک زیستی غیر پوسیده تبدیل شده و می تواند در آینده جایگزین استفاده از نفت شود؛ برای توسعه این فناوری دو سال زمان صرف شده است.این طرح برنده جایزه ۵۰ هزار دلاری رقابت علمی آمریکا شده و همچنین به مرحله نهایی نمایشگاه علوم گوگل راه یافته است.

جالب است که بدانید در تایلند روزانه ۲۰۰ تن پوست موز دور ریخته میشود که می تواند بعنوان منبع بالقوه برای تولید پلاستیک زیستی مورد استفاده قرار گیرد و با آلودگی های زیست محیطی مقابله کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.