شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

آزمایش یک واکنش های گرماگیر   شرح کار     چند قطره آب برروی یک تخته می ریزیم و ظرف حاوی دو محلولNH4SCN  و Ba(OH)2  که قبلا با هم مخلوط شده اند را بر روی آب قرار می دهیم که به علت گرماگیر بودن واکنش ؛واکنش گرمای لازم را از محیط یعنی آب می گیرد […]

جزوه ی کامل موازنه ی واکنش های شیمیایی کنکور دانلود رایگان جزوه  

سئوالات امتحانی طبقه بندی شده شیمی سوم از اینجا دانلود کنید .  

لینک دانلود ۹۳ ( جدید ) : سوالات نهایی شیمی ۳

تست های جمع بندی شیمی ۳    تست های جمع بندی شیمی ۳  کاری از گزینه ۲ رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید. این تست ها با پاسخ تشریحی هستند و میتواند واقعا بشما کمک کنند  تست های جمع بندی شیمی ۳  شامل تست های دو فصل اول شیمی ۳ هستتند.   دانلود تست های […]

درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش   درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش که توسط کانون فرهنگی آموزش قرار گرفته رو برای دانلود براتون گذاشتیم. درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش شامل تمامی نکات کنکوری این فصل به همراه تعدادی تست های تالیفی استاندارد و مناسبه.   دانلود درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش  

بایگانی برای آبان, ۱۳۹۵

توزین اتم ها با الکترون ها !

بدون نظر

توزین اتم ها با الکترون ها !

همانطور که می دانیم ، عنصرها دارای ایزوتوپ های مختلفی هستند و جرم اتمی ایزوتوپ های مختلف یک عنصر را می توان با    « طیف سنج جرمی » اندازه گیری کرد . از طرفی می دانیم که میکروسکوپ های الکترونی ، توان بالایی را در بزرگنمایی ذره های کوچک در اندازه های اتمی و مولکولی دارا هستند .

در روشی جدید ، دانشمندان توانسته اند جرم اتمی و درصد فراوانی ایزوتوپ های مختلف یک عنصر را با استفاده از میکروسکوپ الکترونی تعیین کنند .

1-weighingatom

در این پژوهش جدید که در دانشگاه وین اتریش انجام گرفته است ، پژوهشگران با یک میکروسکوپ الکترونی عبوری روبشی (STEM) ایزوتوپ های کربن موجود در ساختار گرافن را مورد بررسی قرار داده اند . در این پژوهش ، با تابش پرتوهای الکترونی به اتم های کربن گرافن ، تصویری از ساختار گرافن به دست آمده است . اما این پرتوها چگونه توانسته اند جرم ایزوتوپ های مختلف کربن را تعیین کنند ؟

می دانیم که کربن دارای دو ایزوتوپ کربن-۱۲ (C12) و کربن-۱۳ (C13) است . اتم های کربن-۱۲ از اتم های کربن-۱۳ سبکترند ؛ لذا پرتوهای الکترونی می توانند ضربه های سخت تری را به آن ها وارد کنند و آن ها را راحت تر جابجا کنند . از این رو ، تعداد الکترون های لازم برای جدا کردن اتم ایزوتوپ های مختلف کربن یکسان نخواهد بود . بنابراین از روی میزان تراکم الکترون های به کار رفته برای جدا کردن اتم های هر ایزوتوپ ، درصد فراوانی و جرم اتمی ایزوتوپ قابل اندازه گیری خواهد بود .


دانلود شیمی معدنی اتکینز ویرایش پنجم

بدون نظر

دانلود شیمی معدنی اتکینز ویرایش پنجم

%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c-%d9%85%d8%b9%d8%af%d9%86%db%8c-%d8%a7%d8%aa%da%a9%db%8c%d9%86%d8%b2

نظام آموزشی تعریف شده برای رشته‌های شیمی محض یا کاربردی این اجازه را نمی‌دهد که به راحتی بتوان کتابی مناسب برای درس‌های مرتبط با شیمی معدنی معرفی کرد چراکه سرفصل‌های مورد تدریس، عموماً با آن‌چه در کتب مرجع شیمی معدنی آمده متفاوت است.

با این حال، کتاب شیمی معدنی شرایور-اتکینز از معدود کتب مادر شیمی معدنی است که تا حدود بسیار زیادی با سرفصل‌های وزارت علوم برای دروس شیمی معدنی مطابقت دارد. آخرین ویرایشی که از این کتاب تا الآن (آبان ۹۵) منتشر شده، ویراست پنجم است و احتمالاً به‌دلیل اشباع مطالب و نظام‌مندی درست، تا کنون نیازی به انتشار ویراست ششم احساس نکرده‌اند.

در مطالعه‌ی این کتاب، حتماً مطمئن شوید که مباحث مورد مطالعه، با آن‌چه در کلاس به شما تدریس می‌شود مطابقت دارد گرچه عموم مطالب مورد تدریس توسط اساتید (نه فقط برای شیمی معدنی) ناقص بوده و براساس تجربه‌ی شخصی می‌دانم که بعداً شما را در آزمون ارشد و دکترا دچار دردسر خواهد کرد.


عنوان انگلیسی:  دانلود شیمی معدنی اتکینز

InOrganic Chemistry

عنوان فارسی: دانلود شیمی معدنی اتکینز

شیمی معدنی دانلود شیمی معدنی اتکینز

نویسندگان: اتکینز، اوورتون، روخه، والر و آرمسترانگ

  • سال: ۲۰۱۰  دانلود شیمی معدنی اتکینز
  • ویرایش: پنجم – ۵  دانلود شیمی معدنی اتکینز
  • زبان: انگلیسی  دانلود شیمی معدنی اتکینز

دانلود


جزوه کامل شیمی دهم

بدون نظر

جزوه کامل شیمی دهم

بچه های گل دهمی امروز میتونن جزوه شیمی دهم رو از طریق لینک زیر به صورت کاملا رایگان دریافت کنند. این جزوه تمامی مباحث شیمی دهم رو پوشش داده و میتونه در کنار کتاب درسی منبع خوبی برای شما عزیزان باشه. در این جزوه علاوه بر درسنامه ی کاربردی سوالات بسیار استانداردی نیز ارائه شده که می تواند مورد استفاده ی دانش آموزان و دبیران محترم واقع شود.

دانلود جزوات کنکوری

دانلود جزوه شیمی دهم

 


پیوند را تعریف کنید!؟

بدون نظر

پیوند را تعریف کنید!؟

اغلب وقتی از دانش‌آموزان یا دانشجویان می‌پرسم که برداشت شما از یک پیوند شیمیایی چیست؟ یا نگاه خیره‌ای توأم با عجز تحویل می‌گیرم یا این پاسخ به‌دست می‌آید که “پیوند همان جابه‌جایی یا انتقال الکترون از مدار یک اتم به مدار یک اتم دیگر است”.

این‌جاست که اذیت کردن من شروع می‌شود: مگر الکترون پا دارد که جابه‌جا شود؟ و اندک متفکران کلاس (چه در دبیرستان و چه در دانشگاه)، فریاد برمی‌آرند که جاذبه‌ی هسته آن‌ها را به سمت خود می‌کشد. و من می‌پذیرم که هسته‌ی هر اتمی که میزان جاذبه‌ی بیش‌تری نسبت به الکترون (الکترونگاتیوی) داشته باشد، آن را به سمت خود می‌کشد. این تعریف تا حدودی می‌تواند درباره‌ی پیوندهای یونی درست باشد؛ اما وقتی کار به پیوندهای کووالانسی و اشتراک الکترون می‌رسد، آیا بازهم می‌توان گفت که الکترونگاتیوی بیش‌تر یک اتم می‌تواند الکترون را به سمت خود بکشد و در آخرین زیرلایه جا دهد؟

تا این‌جا حتماً ذهن شما کمی آشفته شده است؛ چراکه از آن زمان که انواع پیوند را شناختید، به شما گفته‌اند که پیوند کووالانسی، حاصل اشتراک الکترون بین دو اتم است. بعضی از دانش‌آموزان یا دانشجویان فکر می‌کنند که اشتراک بین دو اتم یعنی با نزدیک شدن دو اتم به یکدیگر، فضایی میانی به‌وجود می‌آید که الکترون‌های پیوند در آن قرار می‌گیرند.

چیزی شبیه به شکل زیر:

پیونداین تصور از آن جا حاصل می‌شود که فکر می‌کنیم اتم الکترونگاتیو‌تر، می‌تواند اتم الکتروپوزتیوتر را به سمت خود بکشد؛ الکترونگاتیو الکترون می‌خواهد و الکتروپوزتیو نمی‌خواهد پس یک یا چند الکترون از الکتروپوزتیو در مدار الکترونگاتیو وارد می‌شوند یا به اشتراک گذاشته می‌شوند و از آن‌جایی که الکترون پایی برای حرکت ندارد، دو اتم باید به اندازه‌ی کافی به یکدیگر نزدیک شوند تا الکترون بتواند از مدار یکی به مدار دیگری یا در ناحیه‌ای مشترک برود.

این برداشت شما از لحظه‌ی پیوند، برداشتی درست است کما این‌که نشانه‌هایی از این لحظه را در کتاب‌های شیمی دوم دبیرستان (فصل ۴) و شیمی پیش‌دانشگاهی (فصل ۱ – حالت گذار) دیده‌اید. اما هنوز هم توجیح مناسبی برای مفهوم “به‌اشتراک گذاشتن الکترون‌ها ندارید” چون هنوز مطمئن نیستید که آن فضای میانی تشکیل می‌شود یا نه یا این‌که اصلاً گیریم که الکترون درون آن باشد؛ آیا آن فضای نسبتاً کوچک، می‌تواند پاسخگوی نیاز اسپین (حرکت چرخشی) الکترون باشد؟

توجه کنید که وقتی صحبت از به‌اشتراک گذاشتن الکترون می‌کنیم، منظورمان این است که الکترون پیوندی، لحظه‌ای در مدار اتم اول و لحظه‌ای دیگر در مدار اتم دوم قرار دارد؛ حال آن اتم که الکترونگاتیوی بیش‌تری دارد، به‌خاطر نیروی جاذبه‌ی هسته به الکترون، روی آن فشار وارد می‌کند و سرعت آن‌را کاهش می‌دهد و به همین خاطر است که الکترون در مدار اتمی که الکترونگاتیوی بیش‌تر دارد، زمان بیش‌تری را سپری می‌کند و ما بار آن اتم را جزئی بار منفی ($latex displaystyle delta -$) درنظر می‌گیریم. $latex displaystyle to $ یک بار دیگر این پاراگراف را بخوانید. 

پیوند-2

مسیر قرمز-رنگ در شکل بالا، مسیر حرکت الکترون‌های پیوندی در یک پیوند کووالانسی را نشان می‌دهد. حالا شاید بهتر مفهوم یک پیوند کووالانسی و این که “الکترون به‌اشتراک گذاشته می‌شود یعنی چه؟” را متوجه شده باشید.آیا عدد اکسایش ، همان ظرفیت است ؟

بدون نظر

آیا عدد اکسایش ، همان ظرفیت است ؟

 

ظرفیت چیست؟ عدد اکسایش چیست؟ آیا این دو مفهوم ، یکسان هستند؟ covalent

واژه ظرفیت (Valence) ، از کلمه valentia از زبان لاتین به معنی « قدرت » یا «گنجایش » گرفته شده است . مفهوم ظرفیت در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی برای توضیح پیوند شیمیایی و ساختار مولکولی توسعه یافت . نظریه ظرفیت های شیمیایی در سال ۱۸۵۲ میلادی توسط ادوارد فرانکلند مطرح شد .

در بسیاری از منابع ، ظرفیت یک عنصر این گونه تعریف شده است : « اندازه ای از توان ترکیب شدن اتم آن عنصر با اتم های دیگر برای تشکیل مولکول ها و ترکیب های شیمیایی »

در کتاب طلایی آیوپاک ، ظرفیت این گونه تعریف شده است : « حداکثر تعداد اتم های یک ظرفیتی ( در اصل اتم های هیدروژن یا کلر ) که ممکن است با یک اتم از عنصر مورد نظر ترکیب شوند ، و یا با یک بخش ، و یا با یک اتم از این عنصر می تواند جایگزین شود »

همانطور که ملاحظه می شود ، در مورد مفهوم ظرفیت ، با دو مشکل مواجه هستیم . اول این که تعریف ها مبهم هستند و دوم این که ظرفیت ، یک عدد صحیح بدون علامت است که نشان نمی دهد اتم مورد نظر الکترون گرفته یا از دست داده است . مثلأ در مولکول هیدروژن کلرید ، هر دو اتم هیدروژن و کلر دارای ظرفیت ۱ هستند ، در صورتی که هیدروژن با از دست دادن الکترون و کلر با گرفتن الکترون چنین ظرفیتی دارند . در این صورت ، استفاده از مفهوم عدد اکسایش (یا حالت اکسایش) توصیف بهتری از وضعیت الکترونی اتم را به دست می دهد ؛ چراکه هم مقدار و هم علامت را در خود دارد .

عدد اکسایش یک اتم در یک مولکول ، تعداد الکترون های ظرفیتی است که آن اتم گرفته و یا از دست داده است . این عدد دارای علامت است ؛علامت مثبت به اتمی با الکترونگاتیوی کمتر ، و علامت منفی به اتمی با الکترونگاتیوی بیشتر نسبت داده می شود .

با نگاهی سطحی به این توضیحات چنین برداشت می شود که ظاهراً ظرفیت همان عدد اکسایش است و فقط علامت ندارد ! اما واقعیت همیشه اینچنین نیست . مثلاً ظرفیت کربن در مولکول متانال (CH2O) برابر ۴ است ( زیرا کربن ۴ پیوند کووالانسی تشکیل داده است ) ، اما عدد اکسایش کربن در این ترکیب برابر صفر است ( به این دلیل که ۲ پیوند کربن با اتمی الکترونگاتیوتر از خودش برقرار شده است و دو پیوند دیگرش با اتمی با الکترونگاتیوی کمتر) .

همچنین اتم اکسیژن در HOF ظرفیت ۲ و عدد اکسایش صفر دارد . کربن نیز در متانول (CH3OH) ، دارای ظرفیت ۴ و عدد اکسایش ۲- است . مثال های دیگری نیز قابل بیان هستند .


خلاصه ی مبحث سینتیک شیمی

بدون نظر

خلاصه ی مبحث سینتیک شیمی

 

خلاصه ی مبحث سینتیک شیمی رو براتون گذاشتیم تا استفاده کنید این خلاصه به صورت بلاک های منظم نوشته شده و میتونه الکوی خوبی برای شما توی خلاصه نویسی باشه همین طور مباحث و نکات مهم فصل نوشته شده نه این که مثل خلاصه ی بعضی بچه ها رو نویسی کتاب باشه یا برعکس خیلی کم و بدون بازده باشه

این جزوه ی خلاصه ی مبحث سینتیک شیمی دقیقا میتونه به شما کمک کنه که هم سینتیک رو یادآوری کنید هم خلاصه نویسی رو یاد بگیرین!

 

دانلود خلاصه ی مبحثت سینتیک شیمی

 


برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۶ معرفی شدند

بدون نظر

برندگان جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۶ معرفی شدند

آکادمی سلطنتی علوم سوئد ، جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۶ را برای

« طراحی و ساخت ماشین های مولکولی »

به سه دانشمند زیر اهدا کرد :

ژان پیر سوواژ از دانشگاه استراسبورگ فرانسه

فریسر استودارت از دانشگاه نورث وسترن آمریکا

برنارد فرینگا از دانشگاه گرونینگن هلند

chem-nobel-2016

این دانشمندان ، ماشین های مولکولی قابل کنترلی را ساخته اند که می توانند با دریافت انرژی ، وظیفه محوّل شده را انجام بدهند .

اولین گام به سوی ساخت یک ماشین مولکولی ، در سال ۱۹۸۳ توسط ژان پیر سوواژ با اتصال دو مولکول حلقه ای به یکدیگر و تولید زنجیر کاتِنان برداشته شد . در این زنجیر ، مولکول ها به جای پیوندهای کووالانسی ، با پیوندهای مکانیکی آزادتری به هم متصل شده بودند .

دومین گام را فریسر استودارت در سال ۱۹۹۱ برداشت ؛ هنگامی که روتاکسان ساخته شد . او یک حلقه مولکولی را بر روی یک محور مولکولی باریک قرار داد ، به طوری که حلقه قادر بود در امتداد محور حرکت کند . بر همین مبنا ، بالابرهای مولکولی ، ماهیچه های مولکولی و تراشه های رایانه ای مبتنی بر مولکول ساخته شدند .

برنارد فرینگا نیز اولین دانشمندی بود که موتورهای مولکولی را ارایه داد . وی در سال ۱۹۹۹ ، موتور مولکولی را ساخت که به طور پیوسته در یک جهت می چرخید . وی با استفاده از این گونه موتورهای مولکولی ، یک استوانه شیشه ای که ۱۰۰۰۰ بار بزرگتر از خود موتور بود را چرخاند و اولین بار «نانو خودرو» را طراحی کرد .

%d8%a6%d8%ae%d9%85%d8%ab%d8%b2%d8%b9%d9%85%d8%b4%d9%82-%d8%a6%d8%ae%d9%81%d8%ae%d9%82

توسعه موتورهای مولکولی در این مرحله ، نقطه عطفی است که با ساخت موتور الکتریکی در دهه ۱۸۳۰ میلادی قابل مقایسه است . ماشین های مولکولی در آینده در حسگرها و سامانه های ذخیره انرژی به کار گرفته خواهند شد .


لیست سئوالات شیمی دهم قلم چی

بدون نظر

 


جزوه روش حل مسائل غلظت مولار از استاد بهزاد میزایی

بدون نظر

جزوه روش حل مسائل غلظت مولار از استاد بهزاد میزاییحل مسایل مولالیته

نوع مطلب :
برچسب ها : درسهایی از شیمی۳،


جزوه شیمی ۲ مبحث ترکیبات مولکولی

بدون نظر
جزوه شیمی ۲ مبحث ترکیبات مولکولی

 

 

 

حجم فایل : ۱٫۶۴ مگابایت
پسورد فایل فشرده : www.konkur.in
حجم فایل : ۱٫۶۴ مگابایت
پسورد فایل فشرده : www.konkur.in
 صفحه 1 از 212