شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

آزمایش یک واکنش های گرماگیر   شرح کار     چند قطره آب برروی یک تخته می ریزیم و ظرف حاوی دو محلولNH4SCN  و Ba(OH)2  که قبلا با هم مخلوط شده اند را بر روی آب قرار می دهیم که به علت گرماگیر بودن واکنش ؛واکنش گرمای لازم را از محیط یعنی آب می گیرد […]

جزوه ی کامل موازنه ی واکنش های شیمیایی کنکور دانلود رایگان جزوه  

سئوالات امتحانی طبقه بندی شده شیمی سوم از اینجا دانلود کنید .  

لینک دانلود ۹۳ ( جدید ) : سوالات نهایی شیمی ۳

تست های جمع بندی شیمی ۳    تست های جمع بندی شیمی ۳  کاری از گزینه ۲ رو میتونید از لینک زیر دانلود کنید. این تست ها با پاسخ تشریحی هستند و میتواند واقعا بشما کمک کنند  تست های جمع بندی شیمی ۳  شامل تست های دو فصل اول شیمی ۳ هستتند.   دانلود تست های […]

درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش   درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش که توسط کانون فرهنگی آموزش قرار گرفته رو برای دانلود براتون گذاشتیم. درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش شامل تمامی نکات کنکوری این فصل به همراه تعدادی تست های تالیفی استاندارد و مناسبه.   دانلود درسنامه ی فصل ۲ شیمی پیش  

بایگانی برای فروردین, ۱۳۹۶

کتاب راهنمای معلم شیمی ۳ و کتاب راهنمای آزمایشگاه علوم تجربی ۱

بدون نظر

کتاب  راهنمای معلم شیمی ۳ و کتاب راهنمای آزمایشگاه علوم تجربی ۱ 

جهت استفاده همکاران 

 

دانلود کتاب راهنمای شیمی ۳

دانلود کتاب راهنمای آزمایشگاه


همکاران محترم شیمی برای دستیابی به کتاب راهنمای شیمی دهم لطفا بر روی لینک زیر کلیک نمایید

بدون نظر

همکاران محترم شیمی برای دستیابی به کتاب راهنمای شیمی دهم لطفا بر روی لینک زیر کلیک نمایید

http://chemistry-dept.talif.sch.ir/ebook3/HomePage.html


الكترود استاندارد نقره – كلريد نقره

بدون نظر

 از دکتر ابراهیم مرادی

الكترود استاندارد نقره – كلريد نقره

الكترود نقره – كلريد نقره، جزو الكترودهاي مرجع يا شاهد مي‌باشد. همان‌گونه كه در مطلب مربوط به الكترودهاي مرجع گفته شد، پتانسيل اين الكترودها بدليل ثابت بودن فعاليت انواع شركت كننده در فرايند مسئول پتانسيل الكترودي در دماي معين، پيوسته ثابت است (عدم قطبي شدن غلظتي در شرايط عبور جريان كوچك). علاوه بر اين فرايند مسئول پتانسيل در اين الكترودها كاملا برگشت‌پذير است و قطبي شدن سينتيكي در آنها اتفاق نمي‌افتد.

اين الكترود نيم پيلي با ساختار زير را تشكيل مي‌دهد:

فرايند الكترودي انجام شده دز اين الكترود عبارت است از:

بدليل برگشت پذير بودن فرايند الكترودي، مي‌توان پتانسيل نيم پيل را با معادله نرنست (در دماي ۲۵ درجه سانتي‌گراد) نشان داد:

Eoدر معدله بالا برابر است با:

بر اساس معادله بالا، پتانسيل الكترود نقره – كلريد نقره، تابع دماي محيط و فعاليت يون كلريد است. پتانسيل الكترود نقره – كلريد نقره نرمال (KCL 1M) در دماي ۲۵ درجه سانتي گراد، نسبت به الكترود استاندارد هيدروژن SHE، برابر با ۰٫۲۲۸ V است كه اندكي بيشتر از پتانسيل استاندارد Eo(0.222 V/SHE) در دماي ۲۵ درجه سانتي گراد است. اين امر به دليل تاثير نيروي يوني و پايين بودن فعاليت محلول KCL 1M از يك است.

اگر غلظت KCL، اشباع انتخاب شود، الكترود نقره – كلريد نقره حاصل مي‌شود كه پتانسيل آن +۰٫۱۹۸ V/SHE در دماي ۲۵ درجه سانتي گراد است.

در شكل زير يك الكترود نقره – كلريد نقره تجاري ديده‌ مي‌شود


شناساگرهای شیمیایی برای تیتراسیون های اکسایش ـ کاهش

بدون نظر

شناساگرهای شیمیایی برای تیتراسیون های اکسایش ـ کاهش

شناساگر اکسایش ـ کاهشی ترکیبی است که اگر از حالت اکسیدی به حالت کاهشی خودش برود، تغییر رنگ می دهد.

به طور کلی شناساگرهای اکسایش ـ کاهش دو دسته هستند:

الف: شناساگرهای اختصاصی (Specific Indicators): اینها یک رنگ خاص تولید کرده یا اینکه فقط یک واکنش خاص انجام می دهند، پس برای دسته ای خاص از واکنش ها به کار می روند. مانند چسب نشاسته که در یدومتری کاربرد دارد و با I2، رنگ آبی می دهد.

روشهای بسیار زیادی در شیمی تجزیه براساس تیتراسیون یدومتری پایه گذاری شده اند. نشاسته یک شناساگر اکسایشی ـ کاهشی نیست، زیرا منحصراً به ید پاسخ می دهد و به تغییر پتانسیل پاسخی نمی دهد.

در حضور نشاسته (جزء فعال آن آمیلوز، پلیمری متشکل از D-α-Glucose است.) و I، مولکلوهای I2 زنجیره های طویلی از یونهای I5 را می دهند که می تواند مرکز پلیمر مارپیچ آمیلوز را اشغال کند، رنگ ناشی از این کمپلکس، آبی است.

ب: شناساگرهای حقیقی (True Redox Indicators): اینها خودشان اکسید یا احیاء کننده هستند به عبارتی در نقطۀ اکی والان با اضافیِ تیترکننده واکنش اکسایش ـ کاهش دهند. در این شناساگرها رنگ گونۀ اکسید شده با گونۀ احیاء شده با هم متفاوت است.

Ox به معنای فرم اکسید کننده (اکسیدانت) و Red به معنای فرم کاهنده (رداکتانت) اشاره دارد.                                                        همانطور که می دانید وقتی رنگ قابل تشخیص است که غلظت دو جزء نسبت به هم ۱۰ یا ۰٫۱ باشد بنابراین دامنه پتانسیل تغییر رنگ (ET) یک شناساگر عبارت است از:

در این عبارت، n تعداد الکترون مبادله شده در اکسایش ـ کاهش خود شناساگر است.

در جدول زیر، چند نمونه از این شناساگرها را مشاهده می کنید:

 


 


طراحی سل الکتروشیمیایی از روی واکنش

بدون نظر

طراحی سل الکتروشیمیایی از روی واکنش

ابتدا واکنش را به دو نیم واکنش تبدیل کنید، سپس نیم واکنش آندی و کاتدی را مشخص نمایید.

در نیم سل آندی باید تمام گونه های موجود در نیم واکنش آندی و در نیم سل کاتدی باید تمام گونه های موجود در نیم واکنش کاتدی ظاهر شوند.

اگر گونه ای فلزی در نیم واکنش موجود بود یا گونه ای داشتید که خودش می تواند به صورت جامد به عنوان الکترود به کار رود، از آن به عنوان الکترود استفاده کنید، در غیر این صورت، باید از فلز بی اثری مانند Pt به عنوان الکترود استفاده نمایید.

مثال: سلی را طراحی کنید که واکنش زیر در آن انجام شود.

پاسخ:

ابتدا دو نیم واکنش را می نویسیم:

واکنش بالایی کاتدی و وکنش پایینی آندی می باشد. در بالایی Pt می تواند به عنوان الکترود باشد و در پایینی Hg مایع را می توان به عنوان الکترود استفاده کرد.

بنابراین:

مثال: سلی را طراحی کنید که واکنش تولید آب یعنی واکنش زیر در آن انجام شود.

پاسخ:

باید واکنشهای اکسایش و کاهشی که منجر به واکنش کلی فوق می شود را بنویسیم، دو دسته واکنش را می توان نوشت:

بنابراین می توان شماتیک زیر را برای این واکنش نوشت:

بنابراین می توان شماتیک زیر را برای این واکنش نوشت:

می توان واکنش کاتد و آند را به صورت زیر هم نوشت:

بر این اساس می توان شماتیک زیر را نوشت:


موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

بدون نظر

موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری داشته است. کار بر روی تعدادی از گازهای نجیب باعث گردیده بود تا در نشست‌های علمی، لقب تراورز گازهای نجیب به وی خطاب گردد. تراورز همچنین در تاسیس انیستیتوی علوم هندوستان در شهر بنگلور، نقشی محوری داشته است.


بانک سئؤالات برای کتاب شیمی دهم

بدون نظر

بانک سئؤالات برای کتاب شیمی دهم

اثری مشترک از همکاران تمامی استانها

لینک دانلود


چند آزمایش آتش زا در آزمایشگاه

بدون نظر

چند آزمایش آتش زا در آزمایشگاه

ترکیب مشهور پتاسیم پرمنگنات و گلیسیرین:

مقداری پتاسیم پرمنگنات (KMnO4) به عنوان اکسنده و گلیسیرین (C3H5(OH)­­۳) به عنوان سوخت را به نسبت ۳ به ۱ روی هم میریزیم (اول پرمنگنات را به صورت کوه در می آوریم و چاله ای در آن ایجاد می کنیم. سپس گلیسیرین را داخل چاله می ریزیم.) حالا از یک حقه ی قدیمی استفاده کرده روی کوه مقداری آب میریزیم. البته تف بهتر جواب می دهد ولی ممکن است واکنش جلوی صورتتان رخ دهد یا با کمی پرمنگنات دهنتان را شیرین کنید. (من خودم در این زمینه تجربه دارم. پرمنگنات واقعا شیرین است ولی اصلا توصیه نمی کنم آن را مزه کنید!)

۱۴KMnO4 + 4C3H5(OH)3 –> 7K2CO3 + 7Mn2O3 +5CO2 +16H2O

آمونیم نیترات و روی با (آب و الکل) یا هیدروکلریدریک اسید:

آمونیم نیترات (NH4NO3)  با روی (Zn)  و کمی نشادر (آمونیوم کلرید NH4Cl) با آب یک دودزا تولید می کنند که هم شعله و هم حرارت زیاد دارد. کافی است مواد را با با نسبت های آمونیم نیترات ۵، روی ۳ و نشادر ۲ قسمت جرمی را با هم ترکیب کرده و به آن محلول آب و اتانول (به نسبت ۱ به ۱ حجمی) را به آن بیافزایید. آتش میگیرد ولی دودش سمی است.همین طور می توانید به جای آب هیدروکلریدریک اسید (HCl) بیافزایید. در این آخری در اوایل واکنش به علت تولید HCl(البته هیدروکلریدریک اسید محلول این گاز در آب است که در اثر حرارت از حالت محلول در می آید. این جا هم جنین اتفاقی می افتد.) دود حاصل، اسیدی است.

دلیل این واکنش ها این است که آمونیم نیترات با الکل و هیدروکلریدریک اسید واکنش میدهد. روی و آمونیم نیترات با رطوبت انرژی فعال سازی خود را گرفته و واکنش را اغاز می کنند. این رطوبت معمولا از رطوبت هوا گرفته میشود. پس آب کاتالیزگر است. روی هم در این واکنش سوخت است. الکل و هیدروکلریدریک اسید هم با آمونیم نیترات واکنش می دهند.

پتاسیم کلرات و شکر و اسید سولفوریک

 به این صورت که پتاسیم کلرات (KClO3) جز اکسنده را پودر کرده و آن را با شکر (C12H22O11) به عنوان سوخت با نسبت ۵ به ۳ ترکیب می کنیم. دقت کنید می توانید از نسبت های ۳ به ۲ هم استفاده کنید. مواد را مثل کوه کرده و وسط آن چاله­ای ایجاد می کنیم. سپس چند قطره اسید سولفوریک (H2SO4) را با فاصله به روی چاله اضافه می کنیم.

سدیم پراکسید و روی یا پوشال چوب و آب

سدیم پراکسید (Na2O2) یک اکسنده به شکل بلور های بی بو و زرد کمرنگ است. این ماده هم مثل سدیم با آب واکنش میدهد.

 هشدار: سدیم پراکسید هرگز نباید با پوست تماس پیدا کند زیرا سبب سوختگی می شود.

کافی است از همین خاصیت استفاده کنید تا با آب پوشال چوبی را مشتعل کنید! خب حدود ۰٫۴ گرم سدیم پراکسید را روی پوشال (نقش سوخت) ریخته و بلافاصله چند قطره آب روی آن بریزید. واکنش انجام می شود.  (تصویر ۲)
بهتر است این آزمایش را در بشر انجام ندهید چون ممکن است باعث ترک خوردن بشر یا شکستن آن شده و ذرات شیشه را به اطراف پرت کند. همین طور می توانید به چای پوشال از پودر روی استفاده کنید.

اسید سولفوریک و پتاسیم پرمنگنات

در واقع ما با ترکیب اسید سولفوریک و پرمنگنات، منگنز هپتاکسید (ماده اکسنده MnO7) می سازیم. پرمنگنات و سولفوریک اسید را طوری باهم ترکیب کنید که مایع غلیظی حاصل شود. حالا هر ماده ای که خاصیت اشتعال پذیری دارد، در تماس با این ترکیب می سوزد. مثل: چوب، کاغذ، استون ، فیتیله یا … در واقع این ترکیب در صورت تماس با ماده اشتعال پذیر دما را بالا برده و سبب می شود جسم مورد نظر انرژی فعال سازی خود را بگیرد. اگر اسم ترکیب منگنز هپتاکسید و استون را شنیدید، ان هم از این دسته است چرا که همان طو که گفته شد این ماده با استون هم واکنش می دهد. حتی می توانید روی کاغذ آغشته به استون منگنز هپتاکسید خود را بریزید. اما من تا حالا این کا رو نکردم. مُردید به من ربطی نداره.

تجربه سال ۹۳: می خواستم با اکسید کردن ایزوپروپیل الکل آن را به کتون و بعد تحت اکسایش سخت به کربوکسیلیک اسید (۲-پروپانوییک اسید) تبدیل کنم. اما اسید را رقیق نکردم و موقع اضافه کردن الکل در بشر آتش سوزی به راه افتاد و بخاری سبز رنگ تولید شد که ۱۰۰% به علت وجود ترکیبات منگز دار است.ر


نرم افزار بانک سئوالات شیمی۳

بدون نظر

 اپلیکیشن موبایل (جدید )

 شیمی ۳ وآزمایشگاه 

شامل:

سوالات نهایی  از ۹۰ تا ۹۵

سوالات کنکور از ۸۵ تا ۹۵

پاسخ سوالات ۳ فصل مجزا

جزوه آموزشی کل کتاب

سوالات طبقه بندی شده

 کاملاً رایگان وصلواتی

 

لینک دانلود :

نرم افزار اندرویدی شیمی ۳

راهنمایی نصب :

۱ – این برنامه را با کامپیوتر دانلود کرده و به گوشی یا

تبلت اندرویدی خود انتقال دهید .

۲ – با گوشی خود به این صفحه وارد شده و برنامه را

دانلود و نصب نمایید .

۳ – به کانال ما مراجعه کرده و سپس دانلود نمایید .

[email protected]


اکسنده های مهم در شیمی

بدون نظر

اکسنده های مهم در شیمی

عوامل اکسید کننده مهم که در آزمایشگاههای شیمی تجزیه کاربرد زیادی دارند، عبارتند از:

الف) پرمنگنات پتاسیم: از مشهورترین اکسنده های مهم می باشد. این ماده در محیط اسیدی اصطلاحاً خود معرف نامیده می شود، چون در حالت عادی رنگی است و با مصرف شدن توسط آنالیت، در میحط اسیدی، به Mn2+ بی رنگ می شود.

پرمنگنات پتاسیم در محیط اسیدی به Mn2+ و در محیط بازی به MnO2 تبدیل می شود.

واکنش در محیط اسیدی:

واکنش در محیط خنثی یا بازی:

MnO2 جامدی قهوه ای رنگ است.

واکنش در محیط بازی شدید:

گونه منگنات  سبز رنگ است.

ب) دی کرومات پتاسیم: به عنوان یک اکسید کننده مهم در اندازه گیری گونه های مختلف کاربرد دارد. در واکنشهایی که از دی کرومات پتاسیم استفاده می شود، معرفهایی نظیر دی فنیل آمین سولفونیک اسید و دی فنیل بنزیدین سولفونیک اسید به کار برده می شود.

در محیط اسیدی، دی کرومات به Cr3+ تبدیل می شود:

ج) سولفات سریک: گونه Ce4+ یک اکسنده مناسب و قوی است. محلول این یون زرد رنگ بوده و در اثر احیاء بی رنگ می شود.

د) محلول ید: محلول استاندارد ید را می توان برای اندازه گیری گونه های متعددی از جمله ، ،  و  به کار برده می شود. شناساگر مورد استفاده در واکنشهای انجام گرفته توسط محلول ید، چسب نشاسته است که با ید تولید رنگ آبی می کند.

واکنشهای اندازه گیری اکسایش ـ کاهش توسط ید به دو صورت یدیمتری و یدومتری انجام می گیرد:

۱) یدی متری (Iodimetry):  در این روش محلول استاندارد ید به طور مستقیم برای تیتراسیون آنالیت مورد نظر (که به آسانی اکسید می شود) به کار برده می شود، برای مثال استفاده از ید برای اندازه گیری یون سولفات:

و یا اندازه گیری گونه BrO3 منفی:

بنابراین: هرگاه یک آنالیت احیاء کننده به طور مستقیم توسط I2 استاندارد تیتر شود، روش را یدیمتری می نامند اما اگر آنالیت یک ماده اکسیدکننده باشد و به مقدار اضافی یدید I اضافه شود و آن را به I2 تبدیل کند و سپس مقدار I2 تولید شده توسط تیتراسیون با سدیم تیوسولفات (یا هر تیترکننده دیگر) تیترشود، روش را یدومتری می گویند.

ه) پتاسیم یدات: در محیط اسیدی ضعیف، پتاسیم یدات می تواند به عنوان یک اکسید کننده مناسب به کار برده شود. واکنش این واکنشگر اکسید کننده به صورت زیر است:

 

برای تشخیص نقطه پایانی از روشی موسوم به تشخیص نقطه پایانی استخراجی استفاده می شود. در این روش از حلالی آلی مانند کلروفرم یا کربن تتراکلرید استفاده می کنیم. ید زیادی تولید شده در واکنش فوق، در حلال آلی حل شده و رنگ بنفش ایجاد می کند.

در محیط اسیدی قوی (برای مثال HCl غلیظ)، ید آزاد شده در واکنش اصلی فوق، با یون یدات واکنش می دهد:

از این واکنشگر اکسایش ـ کاهش برای شناسایی گونه های مختلف استفاده می شود، از جمله، تعیین آرسنیک، آنتیموان، جیوه و قلع. در محیط اسیدی HCl واکنشهای این اکسیدکننده عبارت است از:

برای اندازه گیری آرسنیک:

برای اندازه گیری آنتیموان:

برای اندازه گیری جیوه:

و) پتاسیم برمات: پتاسیم برمات هم می تواند در محیط اسیدی یک اکسید کننده مناسب برای اندازه گیری گونه های مختلف به کار گرفته شود. اگر محیط اسیدی قوی باشد، پتاسیم برمات به برمید تبدیل می شود، سپس یون برمید با برمات اضافی واکنش داده و تولید برم می کند.

برای تعیین نقطه پایانی تیتراسیونهای انجام شده با برمات می توان از متیل رد (قرمز متیل) استفاده کرد. این معرف در اثر برمه شدن، زرد رنگ می شود.

واکنش برمات برای اندازه گیری آرسنیک به صورت زیر است:

ز) پروکسی سولفات (پرسولفات) : اکسیدانت قوی است که برای عملکرد مناسب، باید در محیط یون Ag+ به عنوان کاتالیزگر موجود باشد:

دو گونه آخری یعنی  و  دو اکسیدانت قوی هستند.

خوبی این واکنشگر این است که می توان پس از انجام واکنش، با جوشاندن آن را از بین برد:

ح) نقره (II) اکسید حل شده در اسید معدنی داغ:  AgO حل شده در اسید معدنی غلیظ، می تواند گونه Ag2+ را تولید کند که قدرت اکسید کنندگی آن بالاست.

این واکنشگر هم در اثر جوشاندن به راحتی از بین می رود:

ط) سدیم بیسموتات جامد (NaBiO3): این ترکیب دارای قدرت اکسید کنندگی بالایی است. می توان اضافی این واکنشگر را توسط صاف کردن محلول، حذف کرد.

 

ی) هیدروژن پرکسید در محیط بازی: این ماده در محیط بازی خاصیت اکسید کنندگی و در محیط اسیدی خاصیت کاهندگی دارد. اضافی هیدروژن پرکسید را می توان توسط گرما (این ماده در آب جوش تسهیم نامتناسب انجام می دهد) حذف کرد.

 


صفحه 1 از 212